Pracując na etacie, wiele osób przekonuje się, że nie podoba im się zarabianie pieniędzy dla kogoś innego. Znacznie lepiej byłoby robić to na własny rachunek. Jednak nawet jeśli świetne pomysły na rozkręcenie własnej firmy same pchają się do głowy, a w szufladzie leży już dopracowany biznesplan, bardzo często potężną przeszkodą okazuje się bariera finansowa. Jeżeli jesteś jednym z takich aspirujących przedsiębiorców, którzy marzą o własnej firmie, ale nie mają na to środków, sprawdź nasze porady. Dowiesz się z nich, że nawet bez pieniędzy możesz realizować swoje cele biznesowe, o ile wiesz, gdzie szukać pomocy.
Spis treści:
- Crowdfunding – zaangażuj społeczność w swój projekt
- Jak znaleźć sponsora przez internet?
- Dotacje na biznes – poznaj swoje opcje
Crowdfunding – zaangażuj społeczność w swój projekt
Jesteś przekonany, że masz wspaniały pomysł na biznes, który może spodobać się szerszemu gronu odbiorców? Wymyśliłeś innowacyjny produkt i jesteś w stanie sprawić, żeby inni też uwierzyli w jego wartość? A może chcesz zrealizować ciekawy i angażujący projekt artystyczny? W takim razie crowdfunding może być rozwiązaniem dla Ciebie. Dzięki finansowaniu społecznościowemu możesz zebrać pieniądze od ludzi zainteresowanych wsparciem Twojego biznesu.
Jak to działa? Zakładasz zbiórkę na jednej z platform crowdfundingowych, opisujesz swój projekt najlepiej jak potrafisz i wyznaczasz korzyści, jakie wspierający oferują za wpłaty. Jeśli chcesz poprzez taką platformę sprzedawać swoje udziały, musisz posiadać zarejestrowaną spółkę. Crowdfunding udziałowy to najczęstsza forma finansowania społecznościowego, na którą decydują się firmy z dużymi projektami. Jeśli jednak na przykład chcesz tworzyć komiksy czy gry, możesz oferować innego rodzaju rekompensatę za zasilenie zbiórki (np. nazwanie postaci imieniem sponsora).
Raportując regularnie postępy i gromadząc wokół siebie społeczność, możesz równocześnie zweryfikować swój pomysł pod kątem potencjalnego zainteresowania. Pamiętaj jednak, że jeśli w terminie nie zbierzesz całej kwoty, potrzebnej do realizacji biznesowych planów, nie otrzymasz od platformy ani grosza, a pieniądze zostaną zwrócone wspierającym. Jest to mechanizm, który ma chronić inwestorów.
Jak znaleźć sponsora przez internet?
Dobry pomysł jest na wagę złota i wiedzą już o tym przedsiębiorcy, którzy niejednokrotnie realizowali dochodowe projekty. Wśród właśnie takich osób możesz znaleźć inwestorów, którzy wspomogą Cię finansowo. Nie jest to jednak takie proste, bo będziesz potrzebować szansy, żeby przedstawić swój biznesplan i przekonać potencjalnego sponsora do tego, że włożony wkład zwróci mu się z nawiązką. Jeżeli posiadasz znajomości to jest to dobry moment, aby je wykorzystać, a jeśli nie to postaraj się o stworzenie siatki kontaktów. Bywaj na wydarzeniach branżowych czy targach i poznawaj ludzi, a być może ktoś zechce Cię wysłuchać.
Kontakt z inwestorem twarzą w twarz nie zawsze jest możliwy. Czasem Twoim projektem łatwiej będzie zainteresować kogoś, kto nie zna Cię osobiście, ale widzi potencjał w Twoich pomysłach. Zastanawiasz się więc, jak znaleźć sponsora przez internet? Spróbuj poszukać sponsora w sieci, korzystając z branżowych portali lub z platform należących do firm, które pomagają w znalezieniu źródła finansowania np. Allstreet lub Grupa Assay.
Dotacje na biznes – poznaj swoje opcje
Przedsiębiorczość to bardzo ważna cecha, którą warto rozwijać, by zasilić polską gospodarkę i umocnić rynek. Z takiego założenia wychodzą organizacje, które mogą wesprzeć Cię poprzez dotacje na biznes. Skąd możesz uzyskać tego typu pomoc finansową? Jedną z opcji jest złożenie wniosku do Urzędu Pracy. Dofinansowanie takie przeznaczone jest dla zarejestrowanych osób bezrobotnych i wynosić będzie maksymalnie kwotę średniego wynagrodzenia pomnożoną sześć razy. Taka suma pozwoli na rozkręcenie niewielkiego biznesu, jeśli planujemy np. zakup środków czyszczących, by zacząć świadczyć usługi sprzątające. Można również ubiegać się o dofinansowanie z funduszów unijnych. Wówczas do uzyskania często są większe kwoty, jednak nieco trudniej jest spełnić postawione wymagania. To dobra opcja np. jeśli chcesz rozpocząć działalność biznesową na terenach wiejskich, gdyż istnieją projekty dedykowane rozwojowi tych obszarów.