Działalność gospodarcza, pomijając niektóre formy start-upów, zazwyczaj będzie ciągnąć za sobą spore zobowiązania finansowe. Już na starcie musisz dysponować dużymi pieniędzmi, dzięki którym uruchomisz firmę i pokryjesz bieżące wydatki, związane z jej prowadzeniem, w nadziei, że przyszłe zyski zrekompensują Ci to z nawiązką. Być może podzielenie wydatków pomiędzy partnerów biznesowych pozwoli zdjąć z Twoich barków część obciążenia finansowego. Jednak jeśli zakładasz spółkę, nie wystarczy zainwestować w lokal, sprzęt czy zasoby. Każdy z akcjonariuszy jest zobowiązany także do wniesienia wkładu finansowego innego rodzaju. Zanim więc razem ze wspólnikami przystąpicie do podpisania statutu spółki, dowiedzcie się, czym jest kapitał podstawowy i poznajcie pokrewne pojęcia.

Spis treści:

  1. ​Kapitał pod​stawowy – poznaj zagadnienie
    1. Kapitał podstawowy spółki akcyjnej
    2. Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  2. Kapitał podstawowy a kapitał zapasowy

Kapitał pod​stawowy – poznaj zagadnienie

Kapitał podstawowy czasem występuje pod nazwą kapitał zakładowy lub kapitał założycielski. Jest regulowany przez Kodeks spółek handlowych. Składa się on z wkładu wpłacanego przez akcjonariuszy i uznaje się go za majątek spółki. Co ciekawe, wkład ten nie musi być finansowy. Może mieć formę pieniężną (gotówkową lub bezgotówkową, wpłacaną przelewem na konto spółki) lub niepieniężną. Niepieniężny wkład, który może wchodzić w skład kapitału podstawowego to na przykład nieruchomości, papiery wartościowe, wierzytelności lub majątkowe prawa własności przemysłowej. Warto zaznaczyć, że wspólnicy nie mogą otrzymywać wypłat z funduszy pokrywających kapitał podstawy. Jest on przeznaczony przede wszystkim na pokrycie zobowiązań wobec wierzycieli, w przypadku gdyby spółka miała ogłosić upadłość.

akcje
źródło: ac.com.pl

​Kapitał podstawowy spółki akcyjnej

Minimalna wartość kapitału zakładowego dla spółki akcyjnej to 100 tysięcy złotych, jednak jego ostateczna wysokość może być znacznie wyższa i określana jest przez statut spółki. Wkłady poszczególnych członków takiej spółki, które mają składać się na kapitał podstawowy, chociaż nie muszą być pieniężne, powinny posiadać równą wartość nominalną, którą określa się jako akcję. Akcja nie może być warta mniej niż 1 grosz. W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej sytuacja wygląda podobnie, jednak minimalna wysokość sumy wkładów jest niższa i wynosi 50 tysięcy złotych.

​Kapitał spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Wysokość kapitału podstawowego w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jest określana w umowie spółki, jednak nie może być niższa niż 5 tysięcy złotych. Udziały nie muszą jednak być równiej wartości. Ważne jest, aby wartość nominalna takiego udziału nie była niższa niż 50 złotych.

kapitał
Wzrost wysokości kapitału zakładowego Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. na przestrzeni lat. źródło: fundusz.gostyn.pl

​Kapitał podstawowy a kapitał zapasowy

Chociaż ewentualne zadłużenie spółki handlowej może być pokryte z kapitału podstawowego, to jednak powinno to być ostatecznością. Rezerwę przeznaczoną na spłatę wierzycieli powinien przede wszystkim stanowić kapitał zapasowy. Jego utworzenie następuje już po powstaniu spółki akcyjnej i podobnie jak w przypadku kapitału zakładowego, jest obowiązkowe. Każdego roku obrotowego na poczet kapitału zapasowego należy wpłacać 8% zysków. Wpływają do niego również nadwyżki osiągnięte przy emisji akcji.

Share.

Zostaw komentarz