Transakcje bezgotówkowe stanowią już niemal połowę wszystkich dokonywanych płatności. Chętnie rezygnujemy z gotówki i przestawiamy się na bardziej wygodne płatności elektroniczne. Czy podobną popularnością będzie się cieszył eParagon, który wejdzie do użytku od sierpnia tego roku?
Spis treści:

  1. Koniec papieru?
  2. Jak będzie wyglądał eParagon?
  3. Jak działa eParagon na telefon?

Koniec papieru?

Pandemia koronawirusa zmieniła wiele naszych przyzwyczajeń oraz wpłynęła na zmiany w polskim prawie. Jednym z nich jest specustawa, którą uchwalono na początku kwietnia. Zgodnie z nią przedsiębiorcy nie muszą już wystawiać paragonów w formie papierowej.

Jednak nie oznacza to, że paragony w ogóle znikną z naszego życia. Platforma Detalistów opracowała rozwiązanie, które wprowadzi wydawanie paragonów w XXI wiek. Od sierpnia sprzedawcy będą mieli możliwość wysłać dowód zakupu w formie elektronicznej bezpośrednio na telefon klienta.

Jak będzie wyglądał eParagon?

Ministerialne wytyczne nie precyzują, jak powinien wyglądać eParagon. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca będzie miał dowolność w wydawaniu eParagonów oraz będzie mógł wybrać dowolnego dostawcę usługi.

Jednak takie podejście budzi wiele pytań. Przedsiębiorcy zastanawiają się, w jaki sposób będzie trzeba podać sprzedawcy nasze dane. Czy będzie to numer telefonu, na który zostanie wysłany SMS? Czy może adres naszej poczty elektronicznej? Napiszemy go na kartce, a może podamy na głos stojąc w kolejce? To tylko niektóre z pytań, jakie stoją przed branżą.

Pomimo wielu pytań, handlowcy są zgodni, co do kluczowych cech, jakie powinien mieć eParagon.

– Wśród najważniejszych postulatów przedstawiciele poszczególnych sektorów zgodnie wskazywali na: konieczność zapewnienia natychmiastowego dostępu do dowodu zakupu po zakończeniu transakcji, gwarancję jego autentyczności, poufność danych oraz bezpieczeństwo całego procesu. Ich zdaniem takie cechy eParagonu są niezbędne zarówno z perspektywy detalisty, jak i konsumenta, by ta usługa zyskała powszechną akceptację – mówi Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów.

Jak działa eParagon na telefon?

Platforma Detalistów już pracuje nad rozwiązaniem, które ułatwi wydawanie eParagonów. Ma nie tylko być intuicyjny w obsłudze, ale przede wszystkim gwarantować prywatność. Jego obsługa ma być zaś identyczna jak płatność bezgotówkowa. Wystarczy zbliżyć telefon do kasy fiskalnej lub innego wyznaczonego miejsca, by pobrać nasz eParagon.

– Jesteśmy w fazie dostosowywania dedykowanego oprogramowania do indywidualnych potrzeb naszych partnerów, ponieważ prowadzą oni działalność w różnych branżach, skali oraz modelach sprzedaży. Pierwsi z nich będą gotowi do wydawania paragonów elektronicznych konsumentom w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy – tłumaczy Cezary Pierzan.

Źródło: wprost.pl
Fot. pixabay.com
Share.

3 komentarze

  1. Ale wiecie że ukochane przez Polaków smartfony Xiaomi nie mają NFC? Więc jak pobiorą, bluetoth nie sądzę.

    • Pewnie skończy się na stworzeniu aplikacji (każda większa sieć ma już jakąś swoją) lub dodaniu tej funkcji do już posiadanej – wówczas NFC nie będzie potrzebne, bo klienta identyfikować będzie numer klienta z aplikacji (kod kreskowy do zeskanowania).

Zostaw komentarz