Kontrola podatkowa to jedna z mniej przyjemnych rzeczy, jakie mogą spotkać polskiego przedsiębiorcę. Szczególnie w czasach pandemii, gdy przepisy dla firm które skorzystały z rządowego wsparcia, nieustannie się zmieniają. Dlatego warto wiedzieć, czego należy się spodziewać ze strony urzędników.
Spis treści:
KAS wchodzi do akcji
Spadek dochodów budżetowych spowodowany epidemią COVID-19 może wymusić konieczność zapewnienia przez Krajową Administrację Skarbową dodatkowych wpływów podatkowych. Może wzrosnąć udział kontroli celno – skarbowych dotyczących np. dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju czy Tarcz Antykryzysowych, a także WHT czy cen transferowych. Według ekspertów, podatnicy będą typowani jeszcze precyzyjniej dzięki najnowszym narzędziom dostępnym organom podatkowym.
Ponadto, ze względu na upływające terminy przedawnień zobowiązań podatkowych, jesień to zazwyczaj czas wzmożonych kontroli podatkowych. W związku z epidemią COVID-19, zawieszone na wiosnę kontrole i postępowania – które w praktyce spowodowały również wydłużenie terminów przedawnienia zobowiązań – zostały znów podjęte, a urzędnicy już przystąpili do weryfikacji środków pomocy przyznanych przedsiębiorcom.
Wraz ze zmianami gospodarczymi, również obszary zainteresowania organów ulegają przeobrażeniu. Zwiększenie zakresu danych jakimi dysponuje administracja skarbowa oraz udostępnienie narzędzi ułatwiających ich efektywną analizę pozwala na wytypowanie nowych obszarów, w których istnieje największe prawdopodobieństwo istnienia nieprawidłowości.
Zapraszamy na webinar: Kontrole podatkowe a tarcze antykryzysowe. Aktualne zmiany i trendy.
Termin: 10 grudnia 2020 r., start godz. 10:30
O czym będzie webinar?
Niewątpliwie w najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonych kontroli podejmowanych przez fiskusa. Jak się do nich przygotować? Jakie branże są szczególnie na nie narażone? Czy kontrolującym będą przysługiwać jeszcze bardziej restrykcyjne uprawnienia?
Między innymi na powyższe pytania odpowiedzą doradca podatkowy Agata Czerniak oraz doradca podatkowy Dawid Zarębski. Omówione zostaną także aktualne i spodziewane trendy w kontrolach i postępowaniach podatkowych.
Agenda webinaru:
- Aktualne trendy w zakresie kontroli i postępowań podatkowych
- Zasady typowania do kontroli oraz zmiany kryteriów kwalifikacji kontrolowanych obszarów określone przez Ministerstwo Finansów i KAS.
- Popularne obszary kontroli – czyli co najczęściej weryfikują organy podatkowe.
- Branże szczególnie narażone na kontrole.
- Na co należy zwrócić uwagę w kontekście potencjalnej kontroli i jak można się do niej przygotować?
- Praktyka organów podatkowych w zakresie wszczynania i prowadzenia kontroli / postępowań oraz rola pełnomocnika.
- Dokumenty i procedury ograniczające ryzyko podatkowe.
- Nowe obowiązki podatkowe oraz planowane zmiany w zakresie kontroli i postępowań
- Zmiany w zakresie właściwości urzędów skarbowych – wyspecjalizowane urzędy podatkowe;
- Obowiązek publikacji polityk podatkowych przez największych podatników i ich wpływ na kontrole podatkowe.
- Planowane rozszerzenie uprawnień fiskusa i wprowadzenie prekluzji dowodowej.
Rejestracji na webinar można dokonać pod tym linkiem.