W naszym sierpniowym wpisie „Listopad 2021 miesiącem crowdfundingu!„, zapowiadaliśmy zmiany, które bezpośrednio dotkną finansowanie społecznościowe w naszym kraju. Listopad dobiegł końca, a raport jest nam już znany. Czego możemy się z niego dowiedzieć?

Polskie przepisy prawne, nie zawierają szczegółowych informacji na temat działania crowdfundingu. Zmiany wprowadzone w listopadzie, mają to zmienić. Już w 2017 roku, Komisja Europejska upominała się o dokładne regulacje.

Jakie zmiany wprowadzono we współpracy z Unią Europejską?

Wprowadzone zmiany, będą wymagały od operatorów tego typu platform zgłoszenia się do Komisji Nadzoru Finansowego, w celu uzyskania zezwolenia na prowadzenie tej formy działalności. Ma to za zadanie umożliwić KNF przeprowadzanie kontroli oraz bieżącego nadzorowania zbiórek. Ponad to, zwiększy się limit kampanii, który z 1 miliona euro, wskoczy aż na 5.

Drugie ustalenie, mówi o nowych rozwiązaniach, które mają zwiększyć bezpieczeństwo inwestorów. Mówi się, że zbiórki poprzedzone będą na przykład testami sprawdzającymi wiedzę inwestora.

Ostatnia zmiana, dotyczyć będzie emitentów papierów wartościowych. Ma ona bowiem usprawnić proces przygotowywania oferty publicznej.

Share.

Leave A Reply