Każdy przedsiębiorca może znaleźć się w nagłej potrzebie otrzymania sporej ilości gotówki. Nie zawsze można wtedy liczyć na bankowy kredyt obrotowy, który jest trudno dostępną formą finansowania. Zaciągnięcie pożyczki zwykle okazuje się natomiast mało opłacalne. Wartym uwagi rozwiązaniem jest wówczas leasing zwrotny, z którego mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy posiadający sporej wartości samochód osobowy.

Czym jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny, nazywany również leasingiem refinansowym lub odwróconym, to specyficzny rodzaj umowy cywilnoprawnej. Polega na sprzedaży przez przedsiębiorcę własnego środka trwałego firmie leasingowej, a następnie wzięciu go od niej w leasing. Przedmiotem tego typu transakcji może być znajdujący się w dobrym stanie technicznym samochód osobowy, używany maksymalnie przez kilka lat. Leasing odwrócony pozwala uwolnić część gotówki, która została wcześniej przeznaczona na zakup pojazdu.

Samochód osobowy jest sprzedawany leasingodawcy po ustalonej przez rzeczoznawcę cenie rynkowej. Przedsiębiorca dokumentuje sprzedaż auta wystawieniem faktury VAT, po czym przekazuje ją firmie leasingowej. Kwota netto transakcji będzie przychodem korzystającego z leasingu.

Ustalona wartość rynkowa pojazdu stanowi podstawę do wyliczenia wysokości raty leasingowej, składającej się z części kapitałowej i odsetkowej. Leasingobiorca powinien ją regularnie opłacać przez cały okres obowiązywania umowy.

Przedsiębiorca może zdecydować się na leasing finansowy (kapitałowy) lub operacyjny. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, że jedynie leasing kapitałowy pozwala zachować auto w rejestrze środków trwałych własnej firmy i dokonywać jego amortyzacji, pomimo że – bez względu na rodzaj leasingu – prawo własności przechodzi na finansującego.

Zalety i korzyści z leasingu zwrotnego

Leasing refinansowy jest rozwiązaniem korzystnym dla przedsiębiorców pod wieloma względami. Przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto rozważyć zawarcie tego typu umowy.

Możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel

Leasing zwrotny pozwala wydać otrzymane środki w dowolny sposób. Przedsiębiorca może dzięki gotówce za sprzedaż samochodu poprawić płynność finansową swojej firmy poprzez spłatę zaległych zobowiązań, np. kredytów, pożyczek, długów u kontrahentów czy wynagrodzeń dla pracowników. Leasingobiorca ma również możliwość zainwestowania uwolnionych środków w rozwój firmy, np. kupując niezbędne do jej sprawnego prowadzenia środki trwałe czy organizując szkolenia dla zatrudnionych.

Możliwość dalszego korzystania z firmowego samochodu

Leasing odwrócony to rozwiązanie pozwalające zachować prawo do korzystania z samochodu osobowego pomimo jego sprzedaży. Leasingobiorca może nadal używać go w celach firmowych oraz prywatnych, lecz musi dostosować się do warunków zawartych w umowie. Firma leasingowa ma możliwość narzucenia różnego typu ograniczeń, np.:

• brak możliwości udostępniania pojazdu osobom trzecim, wyjazdu za granicę czy poddawania auta tuningowi,

• obowiązek przeprowadzania przeglądów w autoryzowanych stacjach,

• konieczność zakupu ubezpieczenia OC i AC na określonych warunkach,

• limit kilometrów.

Zazwyczaj przedsiębiorca nie musi nawet na krótki czas przekazywać samochodu leasingodawcy, dzięki czemu unika przestojów w prowadzonej działalności.

Łatwiejsza dostępność w porównaniu do kredytu

Leasing zwrotny można otrzymać znacznie łatwiej i szybciej niż kredyt, ponieważ leasingodawcy nie weryfikują tak szczegółowo zdolności leasingowej jak banki. Zgoda na finansowanie zwykle jest wydawana bez czasochłonnych formalności i trudnych do spełnienia warunków, np. zabezpieczania umowy, wnoszenia wysokiego wkładu własnego czy wykazywania pozytywnej historii kredytowej. Pozwala na to zastosowanie uproszczonego trybu weryfikacji.

Korzyści podatkowe

Odwrócony leasing samochodu osobowego pozwala uzyskać liczne korzyści podatkowe. Będą one uzależnione od tego, czy zostanie zawarta umowa leasingu operacyjnego czy kapitałowego.

Leasing operacyjny daje przedsiębiorcy prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu całości raty – zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Może on również zmniejszyć podstawę opodatkowania poprzez odliczenie zapłaconych opłat manipulacyjnych, prowizji oraz czynszu inicjalnego. W leasingu finansowym możliwe jest natomiast odliczanie wartości odsetkowej raty oraz dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Leasing zwrotny pojazdu samochodowego umożliwia także zmniejszenie zobowiązań podatkowych dzięki uwzględnianiu w kosztach firmowych ponoszonych opłat eksploatacyjnych. Leasingobiorca, analogicznie jak przedsiębiorca będący formalnym właścicielem auta firmowego, odliczy więc m.in. opłaty za przeglądy, serwis, korzystanie z automyjni i autostrady, wymianę wycieraczek czy płynów eksploatacyjnych.

Możliwość odzyskania prawa własności do pojazdu

Przedsiębiorca może odzyskać prawo własności do samochodu osobowego sprzedanego firmie leasingowej. Stanie się tak pod warunkiem, że po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej skorzysta z możliwości wykupu. Leasing operacyjny pozwala również zwrócić auto finansującemu i wziąć w leasing nowy pojazd.

Co jeszcze może być przedmiotem leasingu zwrotnego?

Firmie leasingowej można sprzedać nie tylko samochód osobowy, lecz także wiele innych środków trwałych. Możliwy jest m.in. zwrotny leasing na maszyny i urządzenia czy odwrócony leasing sprzętu IT. Przedsiębiorca zyskuje dzięki temu szansę poprawienia swojej płynności finansowej i uwolnienia środków na inwestycje bez konieczności pozbywania się przedmiotów niezbędnych do prowadzenia działalności w wielu branżach.

Share.

Zostaw komentarz