1 lipca 2020 roku weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, dotyczące zmiany stawek podatku VAT. Mniej zapłacimy m.in. za musztardę oraz e-booki. Zdrożały z kolei owoce morza oraz drewno opałowe.

Spis treści:

  1. Prawo znane od listopada
  2. Niższy VAT na musztardę
  3. Za co zapłacimy więcej?

Prawo znane od listopada

Przepisy zmieniające stawki podatku VAT są już znane od 1 listopada 2019 roku. Tego dnia weszły w życie przepisy ustawy wprowadzającej m.in. nową matrycę stawek VAT oraz wiążącą informację stawkową (WIS). Nowa matryca stawek VAT miała być stosowana od 1 kwietnia 2020 r., jednak termin ten, z powodu pandemii, został przesunięty o 3 miesiące na 1 lipca 2020 r.

Niższy VAT na musztardę

Nowa matryca stawek VAT zawiera sporo obniżek stawek oraz kilka uproszczeń. Niższy podatek zapłacimy przede wszystkim za owoce tropikalne, książki oraz musztardę i produkty dla niemowląt.

Obniżenie stawki VAT:

  • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (np. migdały, pistacje) – z 8% do 5%,
  • pieczywo o terminie przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości przekraczającej 14 dni z 8% do 5%,
  • wyroby ciastkarskie (z 8% lub 23% – w zależności od terminu przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości – do 5%),
  • zupy, buliony, żywność homogenizowana – w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8% do 5%,
  • musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
  • produkty dla niemowląt i dzieci tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8% do 5%,
  • artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – z 8% do 5%,
  • już od 1 listopada 2019 r. e-booki, e-prasa, w tym np. audiobooki ściągane przez internet, książki nieoznaczone symbolem ISBN oraz gazety, czasopisma nieoznaczone ISSN (z 23% do 5% dla wydawnictw książkowych oraz czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych, na dyskach, płytach itp. i 8% dla wydawnictw prasowych).

Co równie istotne, resort finansów skorygował kilka absurdalnych zapisów. Do tej pory pączki, w zależności od daty ważności oraz składu, były obłożone trzema różnymi stawkami VAT. To samo dotyczyło musztardy i sosu musztardowego (5% i 23%).

– Obecnie stawka VAT dla pieczywa zależy od daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia. Jeśli data ta nie przekracza 14 dni to stawka wynosi 5%, ale gdy przekracza 14 dni – stosuje się stawkę 8%. W nowej matrycy stawek VAT pieczywo (sklasyfikowane w dziale CN 19 Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze) każdego rodzaju i niezależnie od daty trwałości czy przydatności do spożycia będzie objęte stawką 5% – wyjaśnia ministerstwo.

Podobnie rzecz ma się z ciastkami, od 1 lipca znika podział stawek (8% i 23%) i zostaje wprowadzony jednolity VAT w wysokości 5%.

Za co zapłacimy więcej?

Oprócz obniżenia niektórych stawek VAT, część z nich poszła do góry. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że z uwagi na „konieczność zachowania pewnej równowagi budżetowej konieczne było punktowe podwyższenie stawek podatku dla niektórych towarów”. Do grupy tej należą:

  • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są ww. produkty – z 5% i 8% do 23%,
  • lód – używany do celów spożywczych i celów chłodniczych – z 8% do 23%,
  • czasopisma specjalistyczne, z wyjątkiem czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych, na dyskach, płytach itp. (dla których utrzymuje się stawkę 5%) – z 5% do 8%,
  • drewno opałowe – z 8% do 23%.
Źródło: Ministerstwo Finansów
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz