Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć pozyskiwanie kontaktów biznesowych albo jak zacząć obracać się w gronie przedsiębiorców. Dla niektórych zrobienie pierwszego kroku mogłoby być ciężkie, gdyby nie wsparcie organizacji networkingowych. To właśnie takie stowarzyszenia, które zrzeszają ludzi biznesu, umożliwiają im wymianę doświadczeń i nawiązywanie współprac. W Polsce jest ich kilka i zdecydowanie warto im się przyjrzeć.

BNI Polska

Business Network International istnieje od 1984 roku, a cała koncepcja międzynarodowej organizacji biznesowej, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Sprowadzenie BNI do Polski zawdzięczamy Grzegorzowi Turniakowi. Miało to miejsce w 2006 roku. Od 2014 opiekę nad polskim oddziałem sprawują Dyrektorzy Narodowi Ryszard Chmura i Mateusz Bacański.


Misją BNI jest zrzeszanie małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie w 21 miastach można naliczyć aż 2225 Członków organizacji. Ich spotkaniom przyświeca idea Givers Gain, której głównym założeniem jest, że zyskuje ten, kto od siebie daje. Zgodnie z tą myślą, przedsiębiorcy polecają się wzajemnie i nawiązują korzystne współprace. Według danych z 2021, w ciągu tego roku przekazano sobie 107 tysięcy rekomendacji, co zaowocowało biznesami na kwotę 578 milionów złotych netto.

Klub Przedsiębiorczości

Nad organizacją Klub Przedsiębiorczości czuwa zgrana drużyna licząca zaledwie kilkunastu ludzi, jednak efekty ich prac są imponujące. Stowarzyszenie aktywnie działa 7 polskich miastach, zrzesza grupę 20 ekspertów i liczy sobie prawie 17 tysięcy zadowolonych członków. Klub szczyci się świetną atmosferą towarzyszącą spotkaniom, jednak przede wszystkim bardzo mocno stawia na edukację.

klub przedsiębiorczości

Członkowie mają dostęp do wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy ściśle współpracują z organizacją i często występują w roli prelegentów na spotkaniach. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to zawodowi coach’owie czy szkoleniowcy-teoretycy, a przedsiębiorcy, którzy prowadzą własne firmy i dzielą się wiedzą przetestowaną w praktyce.

Executive Club

BNI jest zorientowany na małe i średnie firmy, natomiast Executive Club to organizacja, której Członkami mogą zostać jedynie przedstawiciele tzw. top managementu, zajmujący czołowe pozycje w najważniejszych polskich i zagranicznych przedsiębiorstwach. To oznacza, że tego rodzaju organizacja networkingowa skupia się na budowaniu poczucia elitarności, a za razem pozwala spotkać się z ludźmi, którzy prowadzą biznes na podobną skalę.

executive club

Executive Club istnieje od 2005 roku. Jego działalność opiera się o cykliczne spotkania, podczas których odbywają się konferencje i debaty. W roli prelegentów występują nie tylko wybitni eksperci biznesowi, ale również przedstawiciele władz oraz środowiska akademickiego.

Towarzystwa Biznesowe

Jeśli profil naszej firmy i zajmowane stanowisko nie pasują do elitarnych klubów, wciąż pozostają takie stowarzyszenia jak Towarzystwa Biznesowe. Główną cechą organizacji jest inkluzywność i dlatego każdy jest tam mile widziany. Bez względu na skalę prowadzonego biznesu, można liczyć tam na wsparcie oraz cenne wskazówki od innych członków.

towarzystwa biznesowe

Towarzystwa Biznesowe istnieją od około 15 lat i łączą 200 przedsiębiorców z różnych branż oraz 400 akcjonariuszy. Członkowie pochodzą z aż 7 różnych krajów, co podkreśla międzynarodowy charakter stowarzyszenia. W roli prelegentów występują również często przedstawiciele fundacji i organizacji pozarządowych, które przybliżają nieco swoją dobroczynną działalność.

​Polska Rada Biznesu

W roku 2022 Polska Rada Biznesu świętowała 30-lecie istnienia, co jest niezwykle imponującym wynikiem. Stowarzyszenie powołano do życia w Warszawie w 1992 roku, a pierwsze zgromadzenie odbyło się w 1993. Do grona Członków należą właściciele oraz menadżerowie największych przedsiębiorstw z kraju i zagranicy, którzy reprezentują różne sektory biznesu.

prb

Celem powstania PRB było wspieranie polskiej gospodarki. Dziś jego założenia są realizowane między innymi przez programy, takie jak Program Kariera z płatnymi stażami dla młodych zdolnych czy przyznawanie Nagrody PRB, celem honorowania wybitnych przedsiębiorców za osiągnięcia dla gospodarki.

Być może zainteresują Cię też podstawowe zasady profesjonalnego networkingu? Sprawdź!

Share.

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Jej tematyka to biznes, marketing i SEO.

Zostaw komentarz