Wraz ze zwiększeniem się popularności zbiórek finansowania społecznościowego, obserwujemy także znaczne powiększenie się rynku platform crowdfundingowych. Głównym przeznaczeniem tych portali jest zapewnienie użytkownikom bazy, dzięki której zarówno rozpoczęcie zbiórki, jak i jej wsparcie jest bardzo proste. Niektóre platformy dają możliwość przeprowadzenia dowolnej zbiórki, inne natomiast skupiają się na konkretnych rodzajach crowdfundingu. To, którą wybierzemy, zależy bezpośrednio od rodzaju inicjatywy.
Dowiedz się więcej o najpopularniejszych platformach crowdfundingowych
Zarówno w kraju, jak i poza jego granicami działa wiele platform finansowania społecznościowego. Oto kilka z najpopularniejszych portali crowdfundingowych w Polsce oraz na świecie:
- Wspieram.to – polski portal przeznaczony do zakładania oraz wspierania różnorodnych inicjatyw
- Zrzutka.pl – podobnie jak wyżej, dodatkowo możemy zdecydować, czy zbiórka ma być zwykła, cykliczna, czy patronowana
- CrowdWay – jedna z największych internetowych platform crowdfundingu inwestycyjnego w Polsce
- Kickstarter – aktualnie najpopularniejsza platforma crowdfundingowa na świecie, przeprowadzono na niej ponad 200 000 zbiórek
- Patreon – portal pozwala tak zwanym patronom na regularne wspieranie finansowe ulubionych artystów
- GoFundMe – łączy zbiórki związane zarówno ze startupami, czy innymi działalnościami, jak i te bardziej charytatywne, na przykład związane z chorobą lub wypadkami
Platformy crowdfundingowe i ich dalszy rozwój
Obserwując sytuację, możemy śmiało powiedzieć, że zarówno sama inicjatywa finansowania społecznościowego, jak i platformy crowdfundingowe będą dalej rozwijać się w szybkim tempie. Crowdfunding inwestycyjny już teraz jest jednym z głównych źródeł finansowania rozwijających się startupów i innych małych biznesów, a z czasem będzie to jeszcze bardziej widoczne. W porównaniu do lat poprzednich, rośnie także powszechne zaufanie do tej formy zbiórek pieniężnych.