W kontekście zarządzania firmą, niezależnie od jej wielkości, coraz częściej mówi się o efektywności pracowników i sposobach na jej podniesienie. Szkolenia, rozmowy i systemy motywacyjne – mają za zadanie zwiększenie efektywności pracowników i tworzonych przez nich zespołów, czyli poprawieniu rezultatu podjętych działań w stosunku do poniesionych na nie nakładów. Czym więc jest efektywność pracowników? Czy da się ją podnieść? A jeśli tak – to jakimi sposobami i czy sposoby te przyniosą rzeczywiście długotrwałe, a nie tylko chwilowe, skutki? Oto wszystko, co należy wiedzieć na ten temat.

Czym jest efektywność?

Zgodnie z definicją podaną przez Encyklopedię Zarządzania, efektywnością nazywamy “rezultat podjętych działań, opisany relacją uzyskanych efektów do poniesionych nakładów”. I nawet nie chodzi tu o to, jak zwykle błędnie myślimy, aby wykonać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, ale o to, by nie marnować czasu pracy. Czyli – pracować mądrzej, a niekoniecznie szybciej lub wręcz więcej.

Na efektywność pracowników wpływ ma szereg czynników, spośród których jednym z najczęściej obserwowanych jest brak dostatecznej motywacji. To poważny problem, na który specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi wciąż szukają uniwersalnego rozwiązania.

Jak podnieść efektywność pracowników?

Aby pracownicy osiągali zadowalający pracodawcę poziom efektywności, warto zaoferować im atrakcyjne dodatki pozapłacowe. Jednym z nich są benefity w formie posiłków w pracy. Dlaczego akurat posiłki są tym, co miałaby motywować pracowników do jeszcze lepszego wykonywania ich obowiązków służbowych? I w jaki sposób te posiłki zorganizować?

Posiłki w pracy dzięki aplikacji SmartLunch

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pracy wykonują zatrudnione w firmie osoby, zaoferowanie im dofinansowania do posiłków jest wyjątkowo dobrym pomysłem, który z pewnością zyska ich przychylność. Zdejmie z nich bowiem konieczność samodzielnego zorganizowania sobie prowiantu na cały dzień.Posiłki dla pracowników

Decydując się na taki rodzaj dodatku pozapłacowego, unikamy także dezorganizacji w czasie pracy. Zwykle zamawianie posiłków do pracy odbywa się w ten sposób, że jeden z pracowników zostaje oddelegowany do zbierania zamówień od wszystkich pozostałych osób. Albo też pracownicy we własnym zakresie, w czasie przerw, wybierają się do pobliskiego baru czy restauracji aby tam kupić posiłek.

Takie zwyczaje prowadzą jednak do dezorganizacji pracy, rozproszenia uwagi pracowników na dłuższy czas i wreszcie do spadku ich efektywności. Dlatego też warto szukać rozwiązania, które pozwoli nam wyeliminować te zjawiska – a takim rozwiązaniem jest system zamawiania posiłków od SmartLunch.

Zamawianie posiłków jest teraz wyjątkowo proste i intuicyjne – wystarczy tylko założyć firmowe konto w aplikacji SmartLunch, a następnie utworzyć w nim profile dla wszystkich pracowników firmy. Teraz każdy z nich będzie miał swój własny dostęp do aplikacji, a za jego pośrednictwem – do menu lokalnych restauratorów, historii swoich zamówień oraz systemu oceniania otrzymanych dań.

SmartLunch umożliwia zamawianie menu z kart dań lokalnych restauratorów. To daje pracownikom możliwość zamawiania posiłków nie tylko świeżych i smacznych, ale też bardzo różnorodnych. Aplikację zainstalować można na każdym urządzeniu – laptopie, tablecie czy telefonie. Dzięki temu można złożyć zamówienie będąc już w pracy, w czasie dojazdu lub nawet dzień wcześniej – z domu. W ten prosty sposób w firmie nie powstaje znane nam doskonale zamieszanie związane ze zbieraniem zamówień.

Złożone zamówienia trafiają od razu do restauratora, który przygotowuje je i dostarcza do firmy o umówionej godzinie i w określone miejsce. Teraz wystarczy już tylko, że każdy z pracowników odbierze własne – w opakowaniu zbiorczym znajdują się imiennie podpisane lunch boxy.

Taki system zamawiania posiłków pozwala obsłużyć cały proces w bardzo prosty sposób, przy minimalnym zaangażowaniu wszystkich pracowników. To z kolei ułatwia osiągnięcie zakładanej efektywności – pracownicy nie marnują czasu i nie dekoncentrują się.

Proste jest również rozliczenie za zamawiane posiłki – nie płaci wie bowiem za nie przy dostawie. Raz w miesiącu do firmy przesyłana jest faktura zbiorcza za wszystkie zrealizowane zamówienia. Wystarczy opłacić ją przelewem.

Zalety zamawiania posiłków do pracy z aplikacją

Zaletą, o której już wspominaliśmy, jest niezwykle prosta organizacja posiłków pracowniczych z aplikacją SmartLunch. Pozwala ona zaangażować pracownika w proces zamawiania i dostawy posiłków w minimalnym tylko stopniu.

Kolejna zaleta to dostęp do dużej różnorodności posiłków. Można korzystać z usług różnych restauracji oraz oceniać każde z dań – to pozwala restauratorom zachowywać zawsze wysoką jakość przygotowywanych potraw, a samym pracownikom – cieszyć się zawsze pysznymi i świeżymi obiadami.

W kontekście naszego artykułu zyskuje również pracodawca, który nie musi obawiać się o spadek efektywności zespołu – jego pracownicy zaspokajają swoje istotne potrzeby, a równocześnie mogą skupić się w 100% na wykonywaniu obowiązków służbowych. Tak postrzegane benefity pozapłacowe są cennym i opłacalnym dodatkiem.

Share.

Zostaw komentarz