Dobra pożyczka gotówkowa powinna być przede wszystkim tania. Na całkowity koszt finansowania składa się jednak nie tylko oprocentowanie, ale także prowizja, ewentualne ubezpieczenie i inne koszty okołopożyczkowe. W artykule wyjaśnimy, jak znaleźć niedrogą pożyczkę na raty. Podpowiemy także, czy możliwe jest sięgnięcie po tę bez prowizji.


Analizując oferty pożyczek gotówkowych dostępnych w poszczególnych instytucjach finansowych, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość oprocentowania. Nie wszyscy wiedzą jednak, że niskie procenty nie zawsze będą gwarancją taniego kredytu. Jak to możliwe?

Niskie oprocentowanie, droga pożyczka?

Na to, ile w praktyce zapłacisz za pożyczkę na raty, wpływa nie tylko oprocentowanie, ale także kilka innych czynników. Wśród nich m.in. prowizja instytucji finansowej czy ewentualne ubezpieczenie.

W przypadku ofert z minimalnym (a nawet zerowym) oprocentowaniem pożyczkodawcy stosują często sprytny mechanizm, który pozwala im skutecznie przyciągnąć klientów, nie tracąc przy tym zysków. Polega on na obniżeniu wartości oprocentowania przy jednoczesnym podniesieniu wysokości prowizji. Skuszony niską wartością procentów kredytobiorca chętnie sięga po promocyjną pożyczkę. W praktyce okazuje się jednak, że nie jest ona tak tania, jak pierwotnie myślał.

Pożyczka bez prowizji – tak czy nie?

Czy w takich okolicznościach lepszym rozwiązaniem jest wybór pożyczki bez prowizji? Teoretycznie – tak. W praktyce – to zależy. W zależności od wartości pozostałych kosztów taka konstrukcja może być mniej lub bardziej korzystna dla pożyczkobiorcy. Wskaźnikiem, który precyzyjnie ilustruje całkowity koszt towarzyszący pożyczeniu pieniędzy, jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty okołopożyczkowe – oprocentowanie, prowizję i wszystkie inne opłaty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Świetnym przykładem niedrogiej pożyczki bez prowizji i z atrakcyjnym RRSO jest minipożyczka Zaratka (RRSO 7,23%) oferowana przez Kasę Stefczyka. W ramach tej pożyczki Kasa Stefczyka umożliwia pożyczenie 1000, 2000, 3000 lub 4000 zł. Co ważne, za każdy pożyczony tysiąc złotych będziesz spłacał jedynie 25 zł miesięcznej raty (okres kredytowania 48 miesięcy). Kasa Stefczyka nie nalicza prowizji, umożliwia złożenie wniosku pożyczkowego przez internet i deklaruje wydanie wstępnej decyzji kredytowej nawet w 15 minut.

Nie tylko koszty

Choć atrakcyjność ekonomiczna powinna być najważniejszym kryterium wyboru pożyczki gotówkowej, nie powinna pozostać jedynym. Porównując oferty poszczególnych instytucji finansowych, koniecznie zwróć uwagę także na:

  • tempo wydania decyzji pożyczkowej. Jeśli potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, upewnij się, że pożyczkodawca szybko wyda decyzję i równie szybko wypłaci pieniądze;
  • okres spłaty. Zależy Ci na tym, aby rata pożyczki była jak najniższa? Wybierz ofertę z najdłuższym okresem spłaty;
  • przejrzyste warunki umowy. Umowa pożyczki powinna być przejrzysta, a jej zapisy – w pełni zrozumiałe dla pożyczkobiorcy. Zanim podpiszesz dokument, dokładnie go przeczytaj. Upewnij się, że żadne z wyrażeń nie budzi Twoich wątpliwości, a zapisy zgadzają się z ustaleniami z pożyczkodawcą;
  • elastyczne podejście i indywidualną ocenę wniosku. Elastyczność to jedna z najważniejszych zalet współczesnych pożyczkodawców. Zwłaszcza jeśli nie pracujesz na etacie, zarabiasz w obcej walucie lub Twoja historia kredytowa nie jest wzorcowa, sięgnij do propozycji instytucji finansowej, która podejdzie do kwestii analizy Twojego wniosku w indywidualny sposób;
  • możliwość pożyczenia pieniędzy przez internet. Jeśli chcesz oszczędzić czas i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim, zrezygnuj z czasochłonnych wizyt w oddziałach. Aby ochronić siebie i swoich bliskich, znajdź instytucję finansową, która pozwala zrealizować formalności przez internet.

Share.

Zostaw komentarz