Jeśli interesujesz się finansami publicznymi, to z całą pewnością choć raz zastanawiałeś się ile zarabiają prezesi największych spółek w państwie. Dowiedz się zatem ile wynosi wynagrodzenie prezesa KGHM i przekonaj się, czy jest to zawrotna suma.


Spis treści:

    1. Funkcja prezesa w KGHM
    2. Prezesi spółek Skarbu Państwa a wynagrodzenie
    3. Ile zarabia prezes KGHM? Poznaj fakty
    4. Poznaj składowe wynagrodzenia prezesa KGHM

Funkcja prezesa w KGHM

Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że pełnienie funkcji prezesa KGHM Polska Miedź S.A to nie zadanie dla każdego. Wiąże się ono bowiem z ogromną odpowiedzialnością, dbałością o stabilne wydobycie oraz produkcję. Cała organizacja przedsiębiorstwa w dużej mierze leży właśnie na barkach prezesa spółki. Czy w związku z tym jego wynagrodzenie będzie naprawdę imponujące? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Prezesi spółek Skarbu Państwa a wynagrodzenie

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zarobki osób pełniących funkcję prezesa w spółkach państwowych nie zależą wyłącznie od wyników przedsiębiorstwa, a także jednoosobowych decyzji nt wysokości pensji. Tutaj w grę wchodzą decyzję rządowe, które to ustalają. Prezesi są osobami publicznymi, którzy dysponują narodowym kapitałem. Tym samym dobrze się składa, ponieważ zarobki takich osób są jawne.

Ile zarabia prezes KGHM? Poznaj fakty

Marcin Chludziński był prezesem omawianej spółki w latach 2018-2022. Jak można wywnioskować z danych raportu rocznego WIG20 był on jednym z najlepiej zarabiających prezesów spółek państwowych. Z kolei wśród wszystkich spółek w naszym kraju uplasował się on ze swoimi zarobkami na miejscu dziesiątym.

Liderem był prezes Allegro, który w 2021 roku osiągnął dochody przekraczające 12,5mil złotych. W tym czasie prezes KGHM zarobił nieco ponad 3mln 200tys złotych.

Poznaj składowe wynagrodzenia prezesa KGHM

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prezes tej spółki otrzymuje wynagrodzenie, na które składa się część podstawowa, a także ta uzależniona od zrealizowanych wcześniej wytycznych i założeń dla spółki. Fakt ten wynika z przepisów jakie zostały wprowadzone w roku 2016 odnośnie przyznawania wynagrodzeń prezesom spółek państwowych. Jako, że w ostatnich latach spółka bardzo dobrze prosperowała i stała się jednym z liderów globalnej branży wydobywczej, to prezes inkasował naprawdę imponujące kwoty.

Share.

Zostaw komentarz