W tym roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz osiemnasty opublikowało największy w kraju przegląd działań prowadzonych przez firmy z różnych sektorów w ramach prowadzenia społecznie odpowiedzialnego biznesu. Do Raportu zostało wpisanych 1696 praktyk podejmowanych przez przeszło 214 firm z całej Polski.

Spis treści:

  1. 10 lat działań Programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”
  2. Milion roślin dla pszczół

10 lat działań Programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom”

Prowadzony od 10 lat przez ZT Kruszwica program już kolejny rok z rzędu został wpisany do największego w Polsce raportu CSR, opublikowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu – „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki”. „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” to pierwsza w Polsce i jednocześnie najdłużej funkcjonująca inicjatywa prowadzona na rzecz ochrony pszczół, której celem jest budowanie świadomości na temat ich roli w przyrodzie, a także prowadzenie realnych działań służących poprawie jakości życia tych owadów.

Program zainicjowany w 2011 roku przez ZT Kruszwica regularnie pojawia się w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2019. Dobre praktyki” jako praktyka długoletnia.

– Od 10 lat nieprzerwanie podejmujemy realne działania na rzecz ochrony i poprawy życia pszczół w Polsce. Nasz program jest praktyką wieloletnią, ale w każdym roku obejmuje ona inne inicjatywy, które podejmowaliśmy w ostatnich latach. W 2018 roku zrealizowaliśmy trzyletni cel – w całej Polsce powstało blisko 70 000 miejsc, w których owady znalazły pożywienie, prowadziliśmy także szereg działań kierowanych do gmin, szkół, organizacji pozarządowych, centrów ogrodniczych i pracowników. Z kolei w ubiegłym roku zorganizowaliśmy konkurs grantowy, po raz trzeci zaktywizowaliśmy gminy do podpisania Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom i osiągnęliśmy kolejny cel –  ponad milion posadzonych kwiatów dających pszczołom pokarm – pyłek i nektar.” – mówi Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica.

Od samego początku działania prowadzone w ramach programu są kierowane do rozmaitych odbiorców takich jak konsumenci, lokalne społeczności, samorządy oraz społeczności szkolne.

Milion roślin dla pszczół

W Polsce żyje około 470 gatunków pszczół z czego aż 222 z nich są zagrożone wyginięciem. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fakt, że tym owadom brakuje miejsc, w których mogłyby zdobywać pokarm, rozmnażać się i bezpiecznie żyć. W ubiegłorocznej, 9. edycji programu dzięki licznym inicjatywom prowadzonym w ramach programu

„Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” zrealizowaliśmy cel zasadzenia miliona roślin przyjaznych pszczołom. W ramach realizacji tego celu po raz kolejny podjęliśmy współpracę z samorządami z całej Polski, które przyłączyły się do inicjatywy – aż 269 gmin podpisało Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom i włączyło się w działania. Zorganizowaliśmy także 3. edycję programu grantowego dla organizacji pozarządowych, gmin oraz innych placówek zajmujących się edukacją przyrodniczą.

Zwycięzcy konkursu zrealizowali 13 wyjątkowych projektów. 8 sierpnia 2019 po raz siódmy obchodziliśmy też Wielki Dzień Pszczół – święto powołane przez program. W działaniach edukacyjnych w całej Polsce wzięło udział ponad 14 000 osób.

Program „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” został także uhonorowany miejscem w rankingu inicjatyw, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu opracowanym przez ośrodek THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach projektu „30-lecie gospodarki wolnorynkowej w Polsce. Biznesie, co dalej?”

Źródło: inf. prasowa
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz