Wdrożenie robotyzacji procesów biznesowych może być jedną z najlepszych decyzji organizacji. Nie od dzisiaj wiadomo, że te firmy, które szybciej wykorzystują technologiczne innowacje, zyskują znaczną przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami z branży. To jednak tylko ogólna teza. Sprawdźmy dokładnie, jakie korzyści wynikają z wprowadzenia RPA.

Efektywniejsza praca z systemami i narzędziami wykorzystywanymi w firmie

Każda organizacja realizuje swoje podstawowe aktywności z wykorzystaniem coraz większej ilości systemów i narzędzi. Systemy ERP, CRM, MES, systemy kadrowo-płacowe i wiele innych. Im większe przedsiębiorstwo, tym większa ilość danych musi zostać zagregowana i połączona w jeden, finalny raport tworzony w jeszcze innym narzędziu – najczęściej w arkuszu Excel. Automatyzacja Excela – co można zautomatyzować, aby praca z arkuszami była efektywniejsza? Na szczęście z RPA automatyzacja nie ograniczy się jedynie do Excela a do wszystkich systemów jednocześnie.

Jeśli zdecydujemy się wdrożyć robotyzację, odpowiednio wdrożona i zaprojektowana technologia samodzielnie zaloguje się do systemu, pobierze niezbędne dane z każdego systemu i stworzy raport. To pozwala na uwolnienie pracownika od żmudnych zadań, ale też znacznie przyśpieszy proces raportowania, który stanowi zaledwie jeden z przykładów zastosowania RPA w firmie.

Optymalizacja zarządzania zasobami ludzkimi w firmie

Zoptymalizowanie zarządzania zasobami ludzkimi, a więc pracownikami w firmie stanowi kolejny powód, dla którego RPA powinno być wdrożone w każdej firmie, w której zidentyfikowane zostały żmudne i powtarzalne procesy realizowane przez kadrę. Jeśli wynikiem wdrożenia będzie zastąpienie pracowników oprogramowaniem, Ci pracownicy będą mogli zostać oddelegowani do innych, bardziej zajmujących obowiązków.

To z kolei wpłynie pozytywnie na ich zaangażowanie, lojalność wobec pracodawcy i polepszy ich wyniki. Generowanie umów, ofert, raportów, przeklejanie danych z jednego pliku do drugiego to tylko przykłady zajęć, które negatywnie wpływają na pracowników. Choć zawiadomienie pracowników o wdrożeniu automatyzacji może w pierwszym momencie negatywnie wpłynąć na ich morale, to z czasem zauważymy pozytywne skutki tej zmiany.

Lepsza jakość produktu końcowego

Kolejny powód, dla którego warto zainwestować w RPA? Minimalizacja błędów, które siłą rzeczy zawsze pojawiają się tam, gdzie realizowane są czynności wykonywane przez ludzi. Błędnie wprowadzone dane, problem z komunikacją, roztargnienie czy rozkojarzenie pracownika to najczęstsze źródła pomyłek. W niektórych procesach takie pomyłki mogą nie mieć żadnego znaczenia, w innych natomiast mogą poważnie wpłynąć na ciągłość realizacji procesu.

RPA to oprogramowanie, które nie popełni takich błędów, o ile zostanie odpowiednio zaprojektowane i wdrożone. Dzięki temu nie musimy martwić się o potencjalne pomyłki, opóźnienia w realizacji produktu końcowego czy koszty związane z błędem ludzkim. To z kolei na pewno wpłynie na satysfakcję klientów, którzy widząc wysoką jakość, powrócą do nas chętniej.

Redukcja kosztów realizacji procesu biznesowego

Brak opóźnień generowanych z powodu błędów ludzkich. Automatyzacja umożliwiająca szybsze realizowanie procesów. Możliwość oddelegowania pracowników na inne stanowiska. Te wszystkie czynniki wpływają na jedną, najważniejszą korzyść, która może przechylić szalę wdrożenia RPA. Mowa oczywiście o redukcji kosztów lub inaczej mówiąc, oszczędności pieniędzy.

Oczywiście wdrożenie automatyzacji w postaci narzędzia RPA wiąże się z pewną inwestycją, jednak przy założeniu dogłębnej analizy procesów i opłacalności wprowadzenia automatyzacji, już w krótkim okresie możemy zauważyć pozytywny wpływ innowacji na finanse firmy.

Możliwość rozszerzenia RPA na coraz większą liczbę procesów

Dużą zaletą wdrożenia technologii RPA jest możliwe rozszerzenie jej na inne procesy, które przejdą odpowiednią analizę pod kątem opłacalności tego projektu. Gdy tylko przekonamy się, jak duże korzyści płyną z tej technologii działającej na jednym procesie, szybko będziemy chcieli wdrożyć ją do innych czynności. To ogromna zaleta, która stanowi duży krok w procesie przyswajania coraz to nowych i bardziej zaawansowanych technologii usprawniających nasz biznes.

Share.

Zostaw komentarz