Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba poinformował, że od 1 stycznia 2022 roku zostanie wprowadzona nowa opłata za opakowania. – Producenci wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w ich późniejszym zagospodarowaniu – powiedział urzędnik, dodając, że wyższe ceny dotyczyć będą przede wszystkim plastiku.
Spis treści:
Zgodnie z wolą UE
Nowe przepisy to pokłosie unijnej dyrektywy ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z unijnym prawem producenci produktów w opakowaniach mają finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie.
Resort klimatu właśnie kończy opracowywanie nowelizacji prawa, dzięki któremu zostanie wprowadzona ROP, czyli rozszerzona odpowiedzialność producentów. Przepisy te mają na celu wymusić na producentach opakowań większą odpowiedzialność finansową za zagospodarowanie wytworzonymi przez nich odpadami.
Ponad rok na przygotowanie się
Jacek Ozdoba poinformował, że przepisy dotyczące ROP mają zostać wprowadzone „możliwie szybko”, by dać firmom czas na przystosowanie się do zmian.
– Przewidziane będzie odpowiednio długie vacatio legis, a same przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu producenci opakowań będą partycypować w kosztach zagospodarowania odpadów – mówił wiceminister klimatu.
Wysokość opłat zostanie ustalona przez regulatora. Ministerstwo Klimatu chce powołać w tym celu kolejny urząd, który będzie podlegał Instytutowi Ochrony Środowiska.
– Opłata zależeć będzie m.in. od tego, z czego składa się opakowanie – czy z plastiku, metalu, papieru, czy np. ze szkła. Opłaty będą tym niższe im bardziej dany produkt będzie przyjazny środowisku, im więcej recyklatu będzie zawierać. Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa – wyjaśnił Ozdoba.
Wiceminister resortu klimatu zdradził, że wysokie opłaty zostaną nałożone na produkcję butelek PET z folią termokurczliwą oraz opakowania typu tetrapak. Według Ozdoby produkcja powyższych opakowań będzie bardzo mało opłacalna.
Kaucja za butelkę?
Za naszą zachodnią granicą świetnie sprawdza się system kaucji za butelki. Większość plastikowych opakowań po napojach objętych jest w Niemczech kaucją (0,15 lub 0,25 euro), która zachęca do segregacji. Czy w Polsce doczekamy się podobnego rozwiązania? Ozdoba zaznacza, że to w dużej mierze zależeć będzie od nastawienia przedsiębiorców.
– Moim zdaniem taki system powinien być jak najmniej sformalizowany, żeby państwo nie narzucało ścisłych ram. To powinna być raczej umowa między przedsiębiorcą a klientem. Jeżeli ten przyniesie np. do jakiegoś punku, bądź sklepu butelkę, to otrzyma za to pieniądze. Będziemy o tym rozmawiać z przedsiębiorcami – powiedział wiceminister.