Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła rozporządzenie w sprawie podniesienia płacy minimalnej. Od stycznia 2022 roku wynosić będzie ona 3010 złotych brutto. Wzrośnie również stawka godzinowa, która wyniesie 19,70 zł.

Płaca minimalna wyższa niż zakładano

Według pierwotnych założeń płaca minimalna w 2022 roku miała wynieść równie 3 tysiące złotych. Jednak Rada Ministrów zdecydowała na niewielką korektę tej kwoty.

– Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł” – poinformował resort rodziny w komunikacie.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2800 zł brutto (2062 zł netto). Podniesienie przez rząd płacy minimalnej oznacza, że osoby zarabiające najniższe wynagrodzenie od stycznia otrzymają o 210 złotych brutto więcej niż dotychczas. Ich pensja netto (na rękę) będzie wynosić 2210 złotych.


Jak oszczędzać, niezależnie od tego ile zarabiasz.  Sprawdź tutaj


Jak rosła płaca minimalna?

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie podnosi minimalne wynagrodzenie. Maląg przypomniała, że jeszcze sześć lat temu płaca minimalna wynosiła 1750 złotych, a od przyszłego roku przekroczy pułap 3 tysięcy złotych.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy minimalna pensja wzrosła o 72%.

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu dotkną około 2,2 mln osób. Właśnie tyle Polaków w 2021 roku pracowało za najniższą stawkę dopuszczoną w Polsce.

Źródło: money.pl/TVN24.pl
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz