W środę właściciele i zarządcy obiektów handlowych zrzeszeni w Polskiej Radzie Centrów Handlowych podpisali Stanowisko Wynajmujących w sprawie porozumień branżowych. Ma ono związek z ponownym otwarciem lokali handlowych w galeriach handlowych.

Spis treści:

  1. Wsparcie dla najemców
  2. Zniesienie zakazu handlu i opłat

Najwięksi mówią jednym głosem

Zrzeszeni w Polskiej Radzie Centrów Handlowych właściciele i zarządcy obiektów handlowych (AMG Development, Atrium European Real Estate, Apsys Polska, Carrefour Polska, Ceetrus Polska, ECE Projektmanagement Polska, Metro Properties, Multi Poland, Mayland Real Estate, Pradera Management Poland, Sierra Balmain, Unibail-Rodamco-Westfield) uzgodnili wspólne stanowisko dotyczące m.in. oczekiwań wobec rządu oraz propozycji zmian.

– Sprzedaż w centrach handlowych stanowi 30% wartości całego handlu detalicznego w kraju. Tylko skoordynowane, proporcjonalne i właściwie zaadresowane instrumenty pomocowe pozwolą podtrzymać biznes przy życiu, zachować źródła dochodu polskich przedsiębiorców i uchronić cenne miejsca pracy – piszą sygnatariusze listu.

Zwracają oni uwagę, że pomimo problemów organizacyjnych, praktycznie wszyscy otworzyli już swoje placówki, które cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. – Pierwsze dane z dnia otwarcia wskazują, iż Polacy chętnie przychodzą na konkretne zakupy i widać wysokie wskaźniki konwersji w otwartych dziś sklepach, co może przyczynić się do poprawy sytuacji najemców znacznie szybciej, niż zakładano – czytamy w oświadczeniu.

Wsparcie dla najemców

Właściciele galerii zadeklarowali, że „najemcy, którzy będą tego potrzebować, nie zostaną pozostawieni bez wsparcia”. – Sytuacja poszczególnych branż oraz konkretnych Partnerów kształtuje się różnie, dlatego pomoc ta powinna być jak najbardziej dopasowana do indywidualnej sytuacji. Wynajmujący od początku kryzysu epidemicznego powadzą indywidualne konsultacje i negocjują z Najemcami optymalne środki wsparcia, tak aby pomoc była każdorazowo najlepiej dostosowana i możliwie efektywna – tłumaczą.

– W ramach dobrych praktyk stanowiących odzwierciedlenie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu znanych zarówno Najemcom jak i Wynajmującym, deklarujemy wsparcie naszych Partnerów w formie rabatów i innych dostępnych form pomocy, w zależności od sytuacji finansowej Najemcy oraz uzyskanej przez niego pomocy od Państwa – dodają twórcy listu.

Zwracają również uwagę, że pomoc systemowa, narzucona z góry wszystkim najemcom będzie nieefektywna i niesprawiedliwa. – Zunifikowane rozwiązania spowodowałyby, iż działania wspierające nie znajdą właściwych adresatów, a jednocześnie Wynajmujący pozbawieni zostaną środków, aby wspomóc efektywnie te podmioty biznesowe, które będą naszej pomocy najbardziej potrzebować – wyjaśniają.

Zniesienie zakazu handlu i opłat

Właściciele galerii proszą rząd o umorzenie w okresie 2020 – 2021 opłat z tytułu użytkowania wieczystego, podatku od nieruchomości oraz podatku galeryjnego. Pozwoli to im na „znaczące zmniejszenie obciążeń najemców opłatami eksploatacyjnymi i zwiększenie możliwości oferowanego wsparcia”.

Oprócz zwolnień z podatków, przedsiębiorcy chcą również przywrócenia możliwości handlu w niedziele. Ich zdaniem jest to konieczność, jeżeli rząd chce pobudzić gospodarkę, jednocześnie wciąż zachowując reguły reżimu sanitarnego.

– Wnosimy jako wynajmujący w ramach porozumienia z najemcami o umożliwienie otwarcia obiektów handlowych w niedziele, co jest niezbędne dla odbudowy obrotów tradycyjnego handlu. Jest to podyktowane koniecznością wsparcia sektora w zakresie pobudzania popytu a także zwiększaniem bezpieczeństwa przepływu klientów w momencie, gdy normy wskazane w rozporządzeniu będą już graniczne tj. przekraczające 1 osobę na 15m2 – podsumowują.

Całe oświadczenie znajduje się pod tym linkiem.

Źródło: PRCH
Fot. pixabay.com
Share.

3 komentarze

  1. Szkoda czasu i atłasu, dopiero parę dni temu dwa nasze kochane Dudki – jeden z pałacu prezydenckiego, drugi z solidarności popisali nową umowę programową, a Solidarnośćoficjalnie poparła Adriana w wyborach. To teraz rząd będzie robił koło pióra związkowcom i znosił zakaz handlu? Cieszcie się jak nie zaostrzą!

  2. Patrzę na to pesymistycznie i spodziewam się, że inicjatywę w tej sprawie przejmą różne Bujary z Solidarności i ustawę zaostrzą. Po zamrożeniu gospodarki i pozamykaniu ludzi w domu poczuli swoją moc i teraz „to już możemy wszystko”!

  3. Zakaz handlu sprawdza się w takiej formie w jakiej funkcjonuje, niektóre sklepy mogą być otwarte jak Żabki i inne osiedlowe sklepy, więc my jak o klienci nie cierpimy zbytnio

Zostaw komentarz