Praca przy biurku to coś z czym współcześnie musi mierzyć się wielu z nas. Już od bardzo młodego wieku odrabiając zadania domowe czy spędzając czas przed komputerem, przyzwyczajamy się do do takiego trybu życia. Dlatego dużo się mówi o utrzymywaniu prawidłowej postawy i krzesłach z odpowiednim oparciem. Nie bez znaczenia jest jednak również kwestia oświetlenia. Chcąc cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat, musimy o to zadbać zarówno w domu, jak i w biurze. Poniżej kilka wskazówek, jak prawidłowo oświetlić biurko.

Spis treści:

  1. Oświetlenie biurka z komputerem
  2. ​Oświetlenie biurka do pracy
  3. ​Prawidłowe oświetlenie biurka – podsumowanie

​Oświetlenie biurka z komputerem

Laptop, klasyczny komputer lub all-in-one to nasz najczęstszy towarzysz, kiedy pochylamy się nad blatem, czy to w celach zawodowych czy rozrywkowych. Należy więc brać to pod uwagę rozmieszczając elementy systemu oświetlenia w pomieszczeniu. Prawidłowe oświetlenie biurka z komputerem powinno zapewnić optymalne warunki pracy, zmniejszyć zmęczenie oczu, a także poprawić wydajność i komfort użytkowania. Osiągnąć taki efekt można dzięki dostosowanym do potrzeb lampom oraz ich ustawieniu.

Przeczytaj też: Jaka lampa na biurko? 

Powinniśmy unikać oświetlenia pochodzącego bezpośrednio z góry lub z boku, ponieważ może ono powodować odblaski na monitorze komputera i w rezultacie zwiększyć zmęczenie oczu. Zamiast tego, lepiej użyć źródła, które emituje światło poziomo lub po skosie, tak aby promienie padły na biurko i przede wszystkim nie oślepiały nas.

Wybierzmy lampę biurkową o optymalnej mocy i jasności, która zapewni dobrą widoczność, ale nie będzie przesadnie jasna ani zbyt ciemna. Warto pamiętać, że źródło światła powinno być zrównoważone z kolorem otoczenia. Pracując długo przy komputerze, warto rozważyć wybór modelu z regulacją natężenia światła, która umożliwi dostosowanie oświetlenia do potrzeb i pozwoli oszczędzić wzrok. Taką lampę należy umieścić z boku, po lewej lub prawej stronie biurka, aby uniknąć odbicia światła bezpośrednio na monitorze komputera.

Przykładem praktycznej lampy biurkowej jest Lampa Ideus Nowoczesna BOA 04000. 

ideus

Zobacz na Ceneo: Lampa Ideus Nowoczesna BOA 04000

Dodatkowa wskazówka: Jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo naturalnego światła, najlepiej jest umieścić biurko w pobliżu okna, ale na tyle daleko, aby uniknąć odblasków.

​Oświetlenie biurka do pracy

Obecnie większość czynności wykonujemy na komputerze, jednak zdarza się też często, że mamy do czynienia z papierowymi dokumentami. Tego typu zadania również wymagają od nas dostosowania źródła światła. Dobre oświetlenie biurka, przy którym wypełnia się dokumenty, to kluczowy element zapewniający wygodne i skuteczne wykonywanie pracy.

Oświetlenie bezpośrednio nad biurkiem to kiepski pomysł, ponieważ może to powodować cienie na dokumentach, co utrudni czytanie i pisanie. Zamiast tego, wybierzmy lampy, które będą świecić na dokumenty równomiernie. Preferowany jest model stojący z ruchomym kloszem, tak aby można było łatwo skierować światło w odpowiednie miejsce. Jeśli potrzeba większej precyzji, np. przy wypełnianiu formularzy, rozważmy użycie lampki stołowej z regulacją natężenia światła, tak aby dostosować oświetlenie do własnych potrzeb.

Zwróć uwagę na Tk Lighting Lampkę nocną VAIO NATURE 5183

tk

Zobacz na Ceneo: Tk Lighting Lampka nocna VAIO NATURE 5183

Warto stawiać na żarówki o ciepłej barwie, które zapewnią miękkie i naturalne światło, co ułatwi odczytanie tekstu i zminimalizuje zmęczenie oczu. W przypadku braku naturalnego światła, sprawdzą się żarówki o wysokiej wartości światła, takie jak świetlówki lub diody LED, które zapewnią jasne i równomierne oświetlenie bez zniekształceń barwnych.

Dodatkowa wskazówka: Powinno się ustawić lampę na tyle blisko, aby bezpośrednio oświetlała miejsce, gdzie zazwyczaj pracujemy przy dokumentach, ale jednocześnie na tyle daleko, aby nie oślepiać ani nie rzucać cieni na biurko.

Zobacz nasz przewodnik; Lampki na biurko do biura i nie tylko!

​Prawidłowe oświetlenie biurka – podsumowanie

W kwestii prawidłowego oświetlenia biurka, zarówno w przypadku pracy z komputerem, jak i papierowymi dokumentami, warto trzymać się tych prostych zasad:

  • W pracy z komputerem należy unikać oświetlenia pochodzącego bezpośrednio z góry lub z boku, ponieważ może powodować odblaski na monitorze. Zamiast tego, lepiej użyć źródła, które emituje światło poziomo lub po skosie.
  • Pracując z dokumentami należy wybierać lampy, które będą równomiernie świecić na dokumenty. Lampa stojąca z ruchomym kloszem będzie dobrym wyborem.
  • W obu przypadkach warto stawiać na żarówki o ciepłej barwie, które zapewnią miękkie i naturalne światło, co ułatwi odczytanie tekstu i zminimalizuje zmęczenie oczu.
Share.

Zawodowo pisze. Hobbystycznie czyta. Czas wolny od literek poświęca rodzinie, znajomym i kotu (niekoniecznie w tej kolejności). Jej tematyka to biznes, marketing i SEO.

Zostaw komentarz