Twoja firma może realizować genialny model biznesowy, ale kiedy nie ma płynności finansowej zbankrutuje. Płynność finansowa to dostęp do gotówki rozumiany jako zdolność przedsiębiorstwa do spłacania (najlepiej w terminie) swoich zobowiązań.
Spis treści:
Czym jest płynność finansowa?
Umiejętne zarządzanie płynnością finansową to ważna umiejętność każdego przedsiębiorcy. Dzięki niej, Twoja firma ma dostęp do płynnych środków finansowych i linii kredytowych. Płynne środki finansowe to gotówka w kasie i w banku, a także dobre towary na magazynie. Dobre, czyli takie, na które jest popyt. W usługach z kolei mówimy o pewnych (podpisanych) zamówieniach, zleceniach, kontraktach.
Dzięki dobrej płynności możemy regulować w terminie swoje zobowiązania, pensje, zapłaty do dostawców. Bez niej pojawia się nieufność, ograniczenia terminów płatności, a nawet ruchy windykacyjne. W skrajnym przypadku prowadzi to do bankructwa.
Wiele firm żyje z dnia na dzień. Swoje zapłaty regulują z bieżących wpływów, kredytują ich dostawcy, pracownicy czekają na pensje. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że rachunek wyników lub zestawienia księgowe to nie to samo, co płynność finansowa (cashflow). Księgowość odzwierciedla zdarzenia gospodarcze udokumentowane fakturami, a te często mają swoje terminy płatności.
Jak kontrolować płynność firmy?
Najprościej jest wykonać sobie zestawienie prognozowanych w najbliższym czasie np. miesiąc, wpływów do kasy i wypływów (płatności).
Takie przykładowe zestawienie można pobrać ze strony AdamGrzesik.pl
Porównanie tych wartości – odjęcie płatności od wpływów – pokaże nam to czy w firmie będziemy posiadać gotówkę, czy firma będzie musiała sięgnąć po pieniądze obce (banki, udziałowcy). A obca gotówka kosztuje.
Z pojęciem płynności finansowej nierozerwalnie łączą się współczynniki:
CR (Current Ratio) wskaźnik płynności bieżącej – ten wskaźnik porównuje dostęp do aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Powinien być większy od 1, ale jeśli firma dysponuje dobrymi zapasami towarów – takimi o wysokiej rotacji – to poziom 0,8 wskaźnika nie powinien nikogo martwić.
CR = (gotówka w kasie i na koncie +należności od klientów+wartość zapasów magazynowych)/(wartość zobowiązań krótkoterminowych)
Zobowiązania krótkoterminowe to wszystko co Twoja firma musi zapłacić w najbliższym miesiącu: czynsze, faktury, wynagrodzenia, raty kredytów, leasingów, podatki, itd.
Ponieważ stan magazynowy zapasów to często zamrożona gotówka, w analizie firm bardzo popularny jest tzw. wskaźnik szybki QR (Quick Ratio). W odróżnieniu do wzoru powyżej nie uwzględniamy w nim zapasów.
QR = (gotówka w kasie i na koncie +należności od klientów)/(wartość zobowiązań krótkoterminowych)
Idealnie, kiedy jest wyższy od 1, ale taką graniczną wartością, przy której należy się martwić jest 0,5.
Sugerujemy policzyć teraz te dwa współczynniki dla swojej firmy, a następnie:
- Przyjrzeć się należnościom – sprawdzić, ile z nich jest w terminie, a ile jest przeterminowanych. W przypadku tych drugich odpowiedzcie sobie na pytanie, czy te należności są bezpieczne.
- Przejrzeć stany magazynowe i sprawdzić czy stan magazynowy w komputerze odpowiada rzeczywistości. Wykonać zestawienie sprzedaży za ostatnie trzy do szczęściu miesięcy – w zależności od specyfiki branży – i sprawdzić, które towar zalegają na magazynie bez sprzedaży lub których jest zbyt duża ilość w stosunku do sprzedaży.
- Sprawdzić swoje zobowiązania do kontrahentów i do państwa, w szczególności te, które są przeterminowane lub zagrożone.
Pamiętajmy! Firmy bankrutują przez brak dostępu do gotówki, czyli przez niekontrolowaną, złą płynność finansową, a nie przez model biznesowy.
Sprawdź szkolenia zarządzania budżetem on line na https://vod.adamgrzesik.pl/