Twoja firma może realizować genialny model biznesowy, ale kiedy nie ma płynności finansowej zbankrutuje. Płynność finansowa to dostęp do gotówki rozumiany jako zdolność przedsiębiorstwa do spłacania (najlepiej w terminie) swoich zobowiązań.
Spis treści:

  1. Czym jest płynność finansowa?
  2. Jak kontrolować płynność firmy?

Czym jest płynność finansowa?

Umiejętne zarządzanie płynnością finansową to ważna umiejętność każdego przedsiębiorcy. Dzięki niej, Twoja firma ma dostęp do płynnych środków finansowych i linii kredytowych. Płynne środki finansowe to gotówka w kasie i w banku, a także dobre towary na magazynie. Dobre, czyli takie, na które jest popyt. W usługach z kolei mówimy o pewnych (podpisanych) zamówieniach, zleceniach, kontraktach.

Dzięki dobrej płynności możemy regulować w terminie swoje zobowiązania, pensje, zapłaty do dostawców. Bez niej pojawia się nieufność, ograniczenia terminów płatności, a nawet ruchy windykacyjne. W skrajnym przypadku prowadzi to do bankructwa.

Wiele firm żyje z dnia na dzień. Swoje zapłaty regulują z bieżących wpływów, kredytują ich dostawcy, pracownicy czekają na pensje. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że rachunek wyników lub zestawienia księgowe to nie to samo, co płynność finansowa (cashflow). Księgowość odzwierciedla zdarzenia gospodarcze udokumentowane fakturami, a te często mają swoje terminy płatności.

Jak kontrolować płynność firmy?

Najprościej jest wykonać sobie zestawienie prognozowanych w najbliższym czasie np. miesiąc, wpływów do kasy i wypływów (płatności).

Takie przykładowe zestawienie można pobrać ze strony AdamGrzesik.pl

Porównanie tych wartości – odjęcie płatności od wpływów – pokaże nam to czy w firmie będziemy posiadać gotówkę, czy firma będzie musiała sięgnąć po pieniądze obce (banki, udziałowcy). A obca gotówka kosztuje.

Z pojęciem płynności finansowej nierozerwalnie łączą się współczynniki:

CR (Current Ratio) wskaźnik płynności bieżącej – ten wskaźnik porównuje dostęp do aktywów obrotowych do zobowiązań krótkoterminowych. Powinien być większy od 1, ale jeśli firma dysponuje dobrymi zapasami towarów – takimi o wysokiej rotacji – to poziom 0,8 wskaźnika nie powinien nikogo martwić.

CR = (gotówka w kasie i na koncie +należności od klientów+wartość zapasów magazynowych)/(wartość zobowiązań krótkoterminowych)

Zobowiązania krótkoterminowe to wszystko co Twoja firma musi zapłacić w najbliższym miesiącu: czynsze, faktury, wynagrodzenia, raty kredytów, leasingów, podatki, itd.

Ponieważ stan magazynowy zapasów to często zamrożona gotówka, w analizie firm bardzo popularny jest tzw. wskaźnik szybki QR (Quick Ratio). W odróżnieniu do wzoru powyżej nie uwzględniamy w nim zapasów.

QR = (gotówka w kasie i na koncie +należności od klientów)/(wartość zobowiązań krótkoterminowych)

Idealnie, kiedy jest wyższy od 1, ale taką graniczną wartością, przy której należy się martwić jest 0,5.

Sugerujemy policzyć teraz te dwa współczynniki dla swojej firmy, a następnie:

  1. Przyjrzeć się należnościom – sprawdzić, ile z nich jest w terminie, a ile jest przeterminowanych. W przypadku tych drugich odpowiedzcie sobie na pytanie, czy te należności są bezpieczne.
  2. Przejrzeć stany magazynowe i sprawdzić czy stan magazynowy w komputerze odpowiada rzeczywistości. Wykonać zestawienie sprzedaży za ostatnie trzy do szczęściu miesięcy – w zależności od specyfiki branży – i sprawdzić, które towar zalegają na magazynie bez sprzedaży lub których jest zbyt duża ilość w stosunku do sprzedaży.
  3. Sprawdzić swoje zobowiązania do kontrahentów i do państwa, w szczególności te, które są przeterminowane lub zagrożone.

Pamiętajmy! Firmy bankrutują przez brak dostępu do gotówki, czyli przez niekontrolowaną, złą płynność finansową, a nie przez model biznesowy.

Sprawdź szkolenia zarządzania budżetem on line na https://vod.adamgrzesik.pl/

Share.

Zostaw komentarz