W minionym tygodniu Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze ws. małych anten 5G. Oznacza to, że na terenie całej Unii Europejskiej na ich instalacje nie będzie potrzeba żadnych pozwoleń. – Wspólnie z państwami członkowskimi musimy utorować drogę do terminowego wdrożenia 5G, bez restrykcyjnych barier administracyjnych – mówił unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Spis treści:

  1. 5G – podstawa rozwoju
  2. Niezbędne anteny
  3. Eksperci popierają 5G

5G – podstawa rozwoju

Sieć 5G uznawana jest za przyszłość telekomunikacji. Niezwykle szybki internet ma pomóc w rozwoju wielu gałęzi gospodarki cyfrowej. Komisja Europejska zwraca uwagę, że 5G może zostać wykorzystane m.in. w służbie zdrowia do lepszego leczenia pacjentów.

– Sieci bezprzewodowe 5G są podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego w Europie – umożliwią one nowe usługi w służbie zdrowia i opiece zdrowotnej, energetyce, transporcie, edukacji i wielu innych obszarach – wylicza Thierry Breton.

Oprócz medycyny, sieć 5G znajdzie zastosowanie również w motoryzacji. Technologia ta ma umożliwić w pełni bezpieczną autonomiczną jazdę pojazdu.

Niezbędne anteny

By jednak w pełni wykorzystać wszystkie zalety sieci 5G potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Obecnie dysponują nią przede wszystkim operatorzy komórkowi, którzy powoli wdrażają 5G na obszarze całej Polski.

Rozporządzenie wykonawcze KE ułatwi budowę nowoczesnej sieci teleinformatycznej. Opierać się ona będzie małych komórkach i antenach, do budowy których nie będą potrzebne żadne pozwolenia. Definicja małej komórki w rozporządzeniu wykonawczym ustanawia ścisłe ograniczenia pod względem wielkości i mocy tych instalacji.

– Wspólnie z państwami członkowskimi musimy utorować drogę do terminowego wdrożenia 5G, bez restrykcyjnych barier administracyjnych – zaznaczył Breton.

Komisja zaznacza, że mając na uwadze zdrowie obywateli, rozporządzenie zapewnia ochronę przed narażeniem na pola elektromagnetyczne. Anteny 5G będą objęte limitami 50-krotnie niższymi niż te, które mogą mieć potencjalny wpływ na nasze zdrowie.

Eksperci popierają 5G

W kwietniu na temat sieci 5G powstał raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dot. szans i perspektyw związanych z wdrożeniem 5G w Polsce. Zauważano w nim, że „pojazdy autonomiczne, internet rzeczy, rozszerzona lub wirtualna rzeczywistość, zdalne zarządzanie produkcją (…) byłyby niemożliwe bez przepustowości gwarantowanej przez 5G”.

– Oczywiste jest, że 5G to bardzo duża szansa, ale w obecnej sytuacji szybkie uruchomienie tego standardu to już konieczność. Powszechny dostęp do szybkiego Internetu i umożliwienie przedsiębiorcom oraz konsumentom korzystania z usług opartych na najnowszych technologiach to warunek naszego rozwoju – uważa Cezary Kaźmierczak prezes ZPP.

Źródło: gazetaprawna.pl/wirtualnemedia.pl/allebiznes.pl
Fot. pixabay.com
Share.

Zostaw komentarz