Branża finansowa oferuje przedsiębiorcom wiele możliwych ścieżek kariery. Kierowanie oddziałem banku czy firmą pożyczkową to jedne z opcji. Innym dochodowym biznesem może być na przykład windykacja. Biura rachunkowe czy niezależne księgowe także nie narzekają na brak zleceń. Ciekawym pomysłem na działalność gospodarczą, która pozwoli nam zarabiać obracając gotówką, może być również kantor walutowy. Warto dowiedzieć się, jak funkcjonują takie miejsca i czy dzisiaj można realnie zyskać, inwestując we własny kantor wymiany walut.

Spis treści:

  1. ​Kantor – jak to działa?
  2. Kto może otworzyć kantor?
  3. ​Nowoczesny kantor internetowy – sprawdź to

​Kantor – jak to działa?

Kantor walutowy to miejsce, które prosperować będzie zależnie od dwóch czynników, czyli od lokalizacji oraz dobrej strategii marketingowej. Potrzebę wymiany walut generują najczęściej zagraniczne podróże, a zatem przybytek taki powinien znajdować się przede wszystkim tam, gdzie pojawiać się będą turyści bądź osoby wyruszające w delegację. Najlepsze miejscówki to centra większych miast, galerie handlowe, dworce oraz porty lotnicze. Jeśli nie chcemy, aby trafiali do nas wyłącznie klienci z przypadku, powinniśmy zainwestować nie tylko w czytelne obrandowanie lokalu, ale również w skuteczną reklamę oraz własną stronę internetową, którą będziemy aktualizować zgodnie ze zmianami kursów walutowych. Dbając o te dwie najważniejsze kwestie, możemy liczyć na zysk, płynący z prowizji, którą otrzymujemy za dokonanie transakcji.

kurs euro
źródło: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/ (16.07.21)

​Kto może otworzyć kantor?

Jakie warunki powinien spełniać biznesmen, który chce zarabiać na obrocie walutą? Przede wszystkim musi to być osoba, która oprócz dużej inwestycji finansowej, jest w stanie także poświęcić sporo czasu na niezbędne formalności, a tych jest niemało. Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, aby prowadzić kantor walutowy, potrzebny jest wpis do rejestru działalności kantorowej pod nadzorem Narodowego Banku Polskiego. Oprócz tego ważne jest również, aby przedsiębiorca nie miał na koncie wyroku za przestępstwo skarbowe lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Niezbędne będzie uzyskanie zaświadczenia o karalności. Nie wystarczy jednak jednorazowo o nie wystąpić. Powinno być ono odnawiane z roku na rok. Dotyczy to zarówno właściciela kantoru, jak i wszystkich pracowników. Innym wymogiem formalnym będzie składanie kwartalnych raportów do NBP.

Kantoru walutowego nie można otworzyć będąc laikiem i to nie tylko ze względu na prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w biznesie. Ustawa Prawo dewizowe jasno określa, że niezbędne jest specjalistyczne przygotowanie. Właścicielem kantoru może więc zostać osoba, która ukończyła udokumentowany świadectwem kurs, dotyczący działalności kantorowej lub przez minimum rok pracowała na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych. Udokumentować to należy świadectwem pracy.


Promocja i sprzedaż w biznesie online. Zobacz tutaj


​Nowoczesny kantor internetowy – sprawdź to

Ze względu na przepisy ograniczające płatności gotówkowe, należy założyć oraz korzystać z konta firmowego kantoru, jeżeli jednorazowa wartość naszych transakcji przekracza 15 tysięcy złotych. Już z tego względu warto zainteresować się bankowością internetową i rozszerzyć usługi kantoru o działalność online. Kantor internetowy to platforma, którą warto posiadać obok placówki stacjonarnej, aby obsługiwać tych klientów, którzy preferują transakcje bezgotówkowe. Podobnie jak kantor stacjonarny, platforma online zarabia na prowizji od transakcji. Zazwyczaj zysk z pojedynczej transakcji internetowej w sieci jest niższy, jednak duże zainteresowanie tego typu usługami sprawia, że kantor internetowy niekiedy okazuje się bardziej intratnym biznesem niż tradycyjny kantor.

wykres
źródło: https://www.dobrykantor.pl
Share.

Zostaw komentarz