Jeśli prowadzisz własnego bloga, to warto wdrożyć w swoje działania marketing afiliacyjny. Dlaczego? Ponieważ afiliacja na blogu może przynieść Ci dodatkowe, a może nawet główne źródło dochodu. W tym artykule przedstawimy Ci, jak zacząć zarabiać na swoim blogu dzięki afiliacji.

Afiliacja na blogu – sposób na pasywny dochód

Wyobraź sobie, że jesteś z najbliższymi na wakacjach na rajskiej wyspie Bali. Niczym się nie martwisz. Podziwiasz piękne wulkaniczne krajobrazy, odpoczywasz na plaży i podziwiasz surferów łapiących kilkumetrowe fale. Wieczory spędzasz beztrosko przy obficie zastawionym stole, rozkoszując się regionalnymi potrawami. Odpoczywasz podczas rejsu katamaranem, korzystasz z masaży relaksacyjnych – po prostu robisz to, na co masz ochotę.

Niestety urlop się kończy – czas wrócić do domu. W normalnym scenariuszu sprawdzasz swoje konto bankowe i ubolewasz, ile z niego ubyło podczas zaledwie kilkudniowych wakacji. Co jeśli powiem ci, że mimo tak kosztownego wyjazdu, twój domowy budżet nie musi ucierpieć tak mocno, a może nawet poprawisz swoją sytuację finansową?

Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? A jednak to możliwe, jeśli zapewnisz sobie dochód pasywny, który zapewni Ci afiliacja na blogu!

Afiliacja na blogu i zarabianie na pisaniu

Pat Flynn, jeden z najpopularniejszych amerykańskich blogerów, osiąga pasywny dochód z afiliacji na blogu na poziomie 390 000 zł miesięcznie! Myślisz pewnie: Ta, jasne. Na bank tyle nie uda mi się zarobić. Może nie od razu, ale wiedz, że jest to możliwe. Ciężko jest określić średnie zarobki dla początkującego wydawcy. Blogerzy, influencerzy czy inne osoby, które działają w sieci już jakiś czas i mają grono swoich stałych odbiorców, mogą zarobić nawet ponad 3 tysiące złotych na miesiąc. Najlepsi wydawcy zarabiają na prowizjach kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie! Zobacz na poniższym wykresie, jak kształtują się dzienne prowizje jednego z wydawców.

Afiliacja na blogu i zarabianie na pisaniu, jak niemal każde dodatkowe źródło dochodu, na początku wymaga od Ciebie większego zaangażowania. Zarabianie na polecaniu produktów lub usług innych firm będzie o wiele łatwiejsze, gdy zbudujesz zaufanie w grupie swoich odbiorców. Im szersze grono obserwujących zgromadzisz, tym większe szanse na zysk. A raz umieszczony link afiliacyjny, może przynosić Ci dochód pasywny przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet przez lata!

Jak zarabiać dzięki afiliacji na blogu – zostań wydawcą jak najszybciej!

Pierwszym krokiem do zarabiania na blogu dzięki afiliacji jest rejestracja w sieci afiliacyjnej jako wydawca. Proces rejestracji trwa mniej niż minutę, a dzięki niej otrzymujesz dostęp do panelu wydawcy i listy programów partnerskich. Możesz dołączyć do dowolnej liczby programów, generować linki afiliacyjne i zacząć działać!

Afiliacja na blogu – jak polecać produkty?

Do polecania produktów na swoim blogu możesz używać różnych metod. Sieć webePartners umożliwia swoim użytkownikom dostęp do darmowych narzędzi afiliacyjnych tj. linki afiliacyjne, widżety, banery czy pliki xml. Możesz samodzielnie wybrać, którego narzędzia użyjesz.

Link afiliacyjny – najprostsze narzędzie afiliacyjne

Link afiliacyjny to unikalny adres URL do dowolnej strony internetowej reklamodawcy. Ten unikalny adres URL zostaje przetworzony w systemie afiliacyjnym, gdzie zaszyfrowane zostaje unikalne ID wydawcy i dopiero wtedy staje się linkiem afiliacyjnym.

Link afiliacyjny umożliwia zliczanie na konto wydawcy, czyli blogera, takich akcji jak:

  • kliknięcie linku i przejście na stronę reklamodawcy,
  • sprzedaże, do których dochodzi wskutek kliknięcia linku,
  • prowizji od każdej sprzedaży.

Widżety

Blogerzy, którzy prowadzą działania afiliacyjne na blogu, najczęściej korzystają właśnie z linków afiliacyjnych. Jednakże do dyspozycji pozostają jeszcze inne narzędzia.

Widżet jest to narzędzie afiliacyjne, które pozwala na automatyczne wyświetlanie określonych produktów ze sklepu reklamodawcy. Do zalet widżetów na pewno można zaliczyć ich wizualną atrakcyjność i to, że można je łatwo zaadaptować na swoim blogu.

Wydawca może samodzielnie wygenerować widżet w swoim panelu afiliacyjnym i dodać do niego produkty dowolnych reklamodawców. Każdy produkt w widżecie zawiera link afiliacyjny. Stąd bloger ma pewność, że przejście z widżetu do strony sklepu internetowego reklamodawcy zostanie zarejestrowane, a gdy użytkownik dodatkowo dokona zakupu, to na konto wydawcy będzie naliczona prowizja od tej transakcji.

Banery i rotatory banerów

Baner jest graficzną kreacją reklamową z informacjami, które chcemy przekazać odbiorcom. Mimo że już większość z nas uodporniła się na banery reklamowe, czy to te outdoorowe, czy te w sieci internetowej, to i tak wciąż są one głównym nośnikiem reklamowym. Baner można umieścić w dowolnym miejscu swojego bloga. Każde kliknięcie w baner jest rejestrowane, a jeśli w jego wyniku dojdzie do sprzedaży w sklepie reklamodawcy, to bloger otrzyma prowizję.

W celu uatrakcyjnienia tej formy polecania można skorzystać z rotatora banerów. To narzędzie, które pozwala blogerowi na wyświetlanie różnych banerów w jednym miejscu. Wydawca samodzielnie dobiera różne banery w kreatorze rotatora banerów w panelu sieci afiliacyjnej. Rotator podmienia reklamę co 10 sekund, dzięki czemu bloger może polecać produkty z kilku programów partnerskich.

Plik xml

Afiliacja na blogu jest również możliwa przy użyciu feedu produktowego, czyli tzw. pliku xml. Plik ten zawiera cały asortyment sklepu reklamodawcy z cenami i konkretną specyfikacją. Przy pomocy pliku xml bloger może przedstawić swoim czytelnikom wybraną dla nich ofertę. Dane w feedzie produktowym są aktualizowane codziennie, w związku z tym nie trzeba sprawdzać, czy cena i opis produktu są poprawne.

Jak wybrać produkty do polecania?

Możesz polecać praktycznie każdy rodzaj produktu, który posiada swój program afiliacyjny. Mogą to być kosmetyki, suplementy, kursy on-line, książki, elektronika, ubrania i obuwie, aplikacje na smartfony, programy komputerowe, sprzęt sportowy – wszystko.

Blog, Facebook, Instagram, YouTube lub inne medium, na którym dzielisz się z odbiorcami swoją pasją do treningu, zdrowego żywienia, inwestowania, czytania fantastyki, a może podróżowania, to bardzo dobry punkt wyjścia do zarabiania przez afiliację.

Jeśli jeszcze nie masz własnej, tematycznej strony internetowej lub bloga i nie wiesz, jaką tematykę można poruszyć, to polecamy najbardziej dochodowe nisze w marketingu afiliacyjnym:

  • Hobby – fotografia, podróże, książki, make-up
  • Finanse – Bitcoin, inwestowanie, oszczędzanie, giełda, kredyty i karty kredytowe,
  • Sport i zdrowie – odchudzanie, fitness, yoga, odżywianie, diety wegańskie i wegetariańskie,
  • Lifestyle – ubrania i obuwie, biżuteria, moda, wycieczki, rejsy, linie lotnicze, e-randki,
  • Dom i rodzina – zabawki edukacyjne dla dzieci, urządzanie mieszkania, zwierzęta domowe, życie rodzinne,
  • Technologie – tworzenie stron na WordPressie, e-sport, gry komputerowe, oprogramowanie, web hosting,
  • Alternatywy – rozwój osobisty, ziołolecznictwo, olejki CBD, marihuana lecznicza.

Afiliacja na blogu – w jakich artykułach linki afiliacyjne?

Kluczem do sukcesu w afiliacji na blogu jest odpowiednie dopasowanie polecanych produktów do tematyki bloga oraz potrzeb czytelników. Możliwości jest naprawdę całkiem sporo, dlatego blogerzy często testują, który ze sposobów polecania jest dla nich najskuteczniejszy. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych sposobów na wplecenie linków afiliacyjnych w swoje treści.

1. Top produkty

Niezależnie od tematyki bloga, zawsze znajdą się jakieś produkty czy oferty, które mogą okazać się pomocne dla Twoich czytelników. Przy pomocy takiej listy możesz udzielić kilku informacji, co do skuteczności danych produktów, w czym Ci pomogły i komu mogą się przydać. Dzięki Twojej liście czytelnik będzie wiedział, które produkty warto wybrać, a na które szkoda pieniędzy.

2. Ulubione książki

Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł na produkty, które możesz polecić, to zawsze możesz napisać artykuł z listą swoich ulubionych książek. W ten sposób również bardzo łatwo możesz wpleść linki afiliacyjne do treści oraz polecać kilka książek jednocześnie.

3. Recenzje produktów

Jeśli istnieje produkt lub usługa, z której Twoim zdaniem skorzystają Twoi czytelnicy, napisz o swoim doświadczeniu związanym z danym urządzeniem czy towarem. Jeśli posiadasz już swoją grupę odbiorców, to oznacza, że zbudowałeś zaufanie, więc możesz przedstawić zalety i wady korzystania z dowolnych produktów, które uznasz za stosowne dla Twoich czytelników.

4. Instrukcje DYI – zrób to sam

Lubisz rękodzieła lub kreatywne zajęcie przy okazji, których tworzysz przedmioty do codziennego użytku. Napisz o tym artykuł i umieść linki afiliacyjne do produktów potrzebnych do wykonania danego przedmiotów. Jest mnóstwo osób, które interesują się DIY i dla których możesz być inspiracją. Również ten sposób pozwoli Ci na wykorzystanie linków afiliacyjnych do produktów różnych reklamodawców jednocześnie.

To tylko kilka pomysłów na wplatanie linków afiliacyjnych do Twoich treści na blogu. Z pewnością znajdziesz jeszcze wiele innych sposobów na polecanie produktów i dostrzeżesz wówczas, że afiliacja na blogu jest możliwa, a co więcej można stworzyć dzięki niej kolejne źródło dochodu.

Share.

Zostaw komentarz