Piękne amerykańskie ciężarówki przemierzające drogi USA podobają się niejednemu, tak samo jak wizja tzw. amerykańskiego snu, czyli spełnienia marzeń właśnie w tym kraju. Na marzenia ma składać się także opłacalna kariera zawodowa. Czy tak właśnie jest w przypadku kierowców ciężarówek jeżdżących po tym kraju? Czy zarabiają oni więcej od swoich polskich kolegów? Jeśli interesują Was odpowiedzi na te pytania, to doskonale trafiliście. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Spis treści:

  1. Kierowca – czy to zawód dla każdego?
  2. Ile zarabia kierowca TIR-a w USA?
  3. Polski a Stany Zjednoczone – jak wygląda sytuacja kierowców?

Kierowca – czy to zawód dla każdego?

Zawód kierowcy nie jest dla każdego i należy to zaznaczyć już na samym wstępie. Po pierwsze osoba na tym stanowisku musi być zapoznana ze wszystkimi przepisami drogowymi. W przypadku USA sytuacja jest o tyle trudna, że każdy stan ma swoje prawo. Tym samym trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym do drogi pod względem znajomości przepisów. Ważna jest także dobra koordynacja, odpowiedzialność, a także znajomość topografii – umiejętność odnajdowania się w terenie. Na koniec jeszcze jedna ważna cecha. Mianowicie osoba zajmująca się przewożeniem towarów musi dobrze znosić samotność, ponieważ nie rzadko rusza ona w kilkunastogodzinną podróż, a często także kilkudniową. Taki właśnie powinien być kierowca TIRA.

Ile zarabia doradca klienta w banku? Sprawdź to.

Ile zarabia kierowca TIR-a w USA?

Z danych jakie można znaleźć między innymi na portalach branżowych wynika, że ten zawód jest naprawdę opłacalny. W zależności od poziomu doświadczenia, kierowca może otrzymywać wynagrodzenie oscylujące między 20 a 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Tutaj podajemy kwotę przeliczoną na nasze złotówki, ale w Stanach Zjednoczonych, również nie jest to mało. W wielu stanach najniższa pensja wynosi około 1,5 tysiąca dolarów, a kierowca TIR-a zarabia około 5-6 tysięcy dolarów miesięcznie.

Polski a Stany Zjednoczone – jak wygląda sytuacja kierowców?

Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do polskich kierowców Ci ze Stanów Zjednoczonych otrzymają wynagrodzenie, którego zasadnicza część jest największa. Diety i dodatki mają w ich przypadku znacznie mniejsze znaczenie. Mogą więc oni liczyć na stabilność dochodów, co w naszym kraju nie jest takie oczywiste w tym zawodzie. Jednak ta praca, to nie tylko plusy. Otóż w USA czym więcej się zarabia, tym gorszą posiada się ochronę socjalną. Trzeba więc mieć odłożone pieniądze lub wykupione dobre ubezpieczenie na wypadek zachorowania i podjęcia koniecznego leczenia.

Share.

Zostaw komentarz