Zastanawiasz się, czy opłaca się rozpoczynać karierę naukową? A może jesteś po prostu zainteresowany zarobkami na uczelni i chciałbyś wiedzieć, czy są to ścieżki kariery mogące zapewnić godne życie? Przekonaj się jak jest naprawdę czytając nasz artykuł.

Spis treści:

  1. Kariera naukowa – charakterystyka
  2. Ile zarabia asystent na polskiej uczelni?
  3. Zarobki asystentów na uczelniach – zróżnicowanie
  4. Zarobki na innych stanowiskach

Kariera naukowa – charakterystyka

Prestiż, z tym właśnie bardzo często kojarzy się praca na uczelni. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież, by osiągnąć w tej branży sukces trzeba się naprawdę napracować. Lata spędzone na prowadzeniu badań, wydawaniu publikacji, a także nauce studentów. Tak właśnie wygląda praca na uczelni. Uzyskanie stopnia naukowego nie jest więc sprawą łatwą i kwestią kilku miesięcy. Czy zatem można w zamian liczyć na godziwe wynagrodzenie?

Ile zarabia asystent na polskiej uczelni?

Uczelnia prywatna czy państwowa? Ilość przepracowanych lat i doświadczenie. Uzyskane osiągnięcia. To wszystko szereg czynników, które mają wpływ na uzyskiwane przez pracowników naukowych wykształcenie. Można więc przyjąć, że jest to tak samo, jak w każdym innym zawodzie. Kariera naukowa opiera się na wydawaniu artykułów, książek, a także prowadzeniu zajęć ze studentami i za to otrzymuje się wynagrodzenie. Czym ma się lepsze kwalifikacje, większe doświadczenie i osiągnięcia, tym zarobki są wyższe.

Średnia zarobków asystentów wynosi około 4500 złotych brutto w skali miesiąca i są to dane na rok 2022.

Zarobki asystentów na uczelniach – zróżnicowanie

Tak jak napisane zostało powyżej, nie ma jednej stawki dla wszystkich. Liczą się bowiem wymieniane już aspekty.

Można jednak na podstawie ogólnopolskich badań wynagrodzeń stwierdzić, że około 25% ankietowanych zadeklarowało niższe wynagrodzenie niż wskazana średnia w wysokości 4050zł brutto. Ale też 25% mówi o zarobkach wyższych, na poziomie około 4840zł brutto.

Zarobki na innych stanowiskach

Warto wiedzieć, że stanowisko asystenta, które omawiamy dla większości jest jedynie przystankiem w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Można przyjąć, że jest to etap, który po prostu trzeba przejść i tyle. W trakcie jego trwania należy się odpowiednio wykazywać, by jak najszybciej piąć się dalej. A warto, ponieważ wyższe stopnie naukowe oznaczają wyższe pensje.

Można tutaj przytoczyć profesorów z tytułem „nadzwyczajny”, którzy zarabiają około 7 tysięcy złotych brutto miesięcznie. A profesor „zwyczajny” na swoim koncie miesięcznie może mieć pensję w wysokości 11 tysięcy złotych brutto.

Zdecydowanie warto więc rozważyć karierę naukową pod kątem stałego kształcenia się i zdobywania kolejnych osiągnięć. Wówczas pensja będzie rosła, a jest to przecież aspekt, o który trzeba zadbać.

Share.

Zostaw komentarz