Opcje walutowe pozwalają jasno określić zasady kupna lub sprzedaży wybranej waluty. Obejmują takie zmienne, jak cena danego waloru czy czas, w którym dojdzie do transakcji. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z tego typu kontraktami – sprawdź, co jeszcze warto o nich wiedzieć!

1. Poznaj działanie opcji

Opcje walutowe są swoistymi prawami do kupna lub sprzedaży walut. Takie kontrakty obejmują określoną walutę, która wymieniana jest po określonej cenie i w określonym czasie. Co ważne, opcja to jeden z rodzajów derywatów, czyli instrumentów pochodnych. Z tego względu główną istotą jest tutaj transfer ryzyka, nie samego kapitału.

Dla przypomnienia, każdy instrument pochodny musi mieć swój instrument bazowy, czyli przedmiot danej transakcji pochodnej, od którego zależy jego wartość. W opcjach walutowych instrumentem bazowym jest kurs wymiany walut.

2. Dowiedz się, czym jest opcja put i call

Opcje walutowe dzielą się na opcje put i call. Opcje put obejmują opcje sprzedaży aktywów podstawowych po określonej cenie i w wybranym czasie. Opcja sprzedaży zaliczana jest do pochodnych instrumentów finansowych. Premię w tego rodzaju transakcjach otrzymuje wystawca.

Analogicznie opcja call to opcja kupna, która również jest zaliczana do pochodnych instrumentów finansowych. Dzięki niej kupujący zyskuje prawo do zakupu produktu bazowego po umówionej wcześniej cenie. Opcje call mają ustaloną datę wygaśnięcia (to tzw. data wykonania opcji). W tym przypadku to kupujący płaci na rzecz sprzedającego premię opcyjną.

Inne podziały opcji to w szczególności podział na europejskie (możliwe do wykonania tylko w dniu wygaśnięcia) oraz amerykańskie (możliwe do wykonania również poza tym dniem), a także podział na tzw. opcje waniliowe (plain vanilla) oraz opcje egzotyczne.

3. Odkryj, po co używa się opcji

Posiadacz opcji i wystawca opcji używają tych derywatów w określonym celu. Zazwyczaj opcje walutowe mają za zadanie zabezpieczać przed przyszłym ryzykiem zmian kursów walut. Używając opcji, można zapewnić sobie optymalny kurs wybranej waluty, która jest skupowana bądź sprzedawana po ustalonej wcześniej cenie oraz w wybranym czasie.

Co istotne, w przypadku skorzystania z opcji ewentualne straty są ograniczane do wysokości płaconej premii, a zyski mogą być praktycznie nielimitowane! Czyni to opcję, poza możliwością zabezpieczenia, również atrakcyjnym instrumentem dla wielu spekulantów.

4. Sprawdź zalety handlu opcjami

Opcje walutowe mają szereg zalet. Pierwszą z nich jest wymieniane już wcześniej ograniczenie ryzyka związanego ze zmianą kursów walut. Ale to nie wszystko. Opcje walutowe m.in. dają dostęp do dźwigni finansowej i realizacji bardzo zróżnicowanych kontraktów. To szansa na bardzo wysokie zyski. Oczywiście należy pamiętać, że taka ekspozycja wiąże się z koniecznością zapłaty proporcjonalnie wyższej premii opcyjnej.

Co więcej, opcje można łączyć i tworzyć swoje własne strategie, które będą odpowiadały na nasze indywidualne potrzeby.

5. Poznaj wady opcji

Warto pamiętać, że opcje walutowe to rodzaj spekulacji, co rodzi pewne konkretne ryzyka. Nigdy nie możesz mieć bowiem 100% pewności, w którą stronę podąży rynek oraz jak zmieni się de facto kurs wybranych walut. Inną wadą opcji jest ich trwała utrata w momencie wygaśnięcia kontraktów. Co najważniejsze, ten rodzaj spekulacji może być objęty wysokimi premiami.

Na koniec należy jeszcze raz wspomnieć o dźwigni finansowej. Daje ona dostęp do niemalże nieograniczonych zysków, ale generuje także ryzyko konkretnych strat. Przed skorzystaniem z tej możliwości należy więc dobrze przeanalizować naszą tolerancję na ryzyko, a także zastanowić się, czy posiadamy odpowiednią wiedzę odnośnie tego typu rozwiązań. To pozwoli lepiej zadbać o środki, które chcemy zainwestować.

Spekulacje dotyczące ruchów rynkowych to ciekawy rodzaj inwestycji. Są ryzykowne, a zyskiem za podjęcie tego ryzyka może być dobry zwrot z transakcji. Niestety, nigdy nie jesteśmy w stanie oszacować, jak będzie podążał rynek. Z tego względu opcje walutowe obarczone są ryzykiem błędu.

Chcesz zgłębić tajniki tradingu, a może poszukujesz intuicyjnego konta demonstracyjnego do nauki podstaw rynkowych? Dołącz do społeczności Ava Trade i korzystaj do woli z darmowej wiedzy, która pomoże Ci zrozumieć zawiłości inwestowania!

Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniania w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.

Share.

Zostaw komentarz