Prawo nadal jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 na studia prawnicze aplikowało aż 22 066 osób. Popularność tego kierunku nie powinna jednak dziwić – perspektywy zawodowe dla absolwentów prawa wciąż są znakomite.

Dlaczego warto studiować prawo?

Zalet studiowania prawa jest sporo – nie wszystkie są jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Oprócz dobrych perspektyw zawodowych (absolwenci mogą nie tylko pracować w kancelariach czy założyć własną działalność, ale też – być prawnikiem in-house w dowolnej firmie, niezależnie od branży) osoby, które zdecydują się na studia prawnicze, zdobywają również szereg umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Potrafią analizować różnego rodzaju umowy i wiedzą, jak dochodzić swoich praw; dzięki temu zazwyczaj nie są podatni na próby oszustw i mogą skutecznie egzekwować należyte wykonywanie zobowiązań. Dodatkowo warto też mieć świadomość, że prawnicy są na uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o założenie działalności gospodarczej – nawet jeśli przedmiotem ich działań nie będzie doradztwo prawne. Dzięki swojemu wykształceniu będą w stanie skutecznie negocjować umowy z kontrahentami; oprócz tego (przy małej skali działalności) mogą sami zajmować się kwestiami prawnymi w swojej firmie.

Studia prawnicze: dla kogo?

Prawo będzie świetnym wyborem dla osób zdyscyplinowanych, które nie boją się konieczności przyswojenia dużej ilości materiału i stałego uaktualniania swojej wiedzy. Studia prawnicze spodobają się zatem osobom sumiennym, zmotywowanym, które chciałyby zajmować się obsługą prawną klientów (lub mają pomysł na własny biznes) i swobodnie poruszać się w gąszczu przepisów. Na studiowanie prawa nie powinny natomiast decydować się osoby, które nie są przygotowane na kilka lat intensywnej nauki i praktyk.

Jaki kierunek prawniczy wybrać?

Większość osób aplikujących na studia prawnicze wybiera 5-letnie jednolite studia magisterskie. I nic dziwnego – ukończenie tych studiów pozwala na podjęcie nauki na wybranej aplikacji prawniczej i zdobycie uprawnień potrzebnych do wykonywania m.in. zawodu adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest też podjęcie studiów II stopnia np. na kierunku finansowo-prawnym czy menedżersko-prawnym. Takie studia mogą być świetnym wyborem dla osób chcących pracować w działach finansowych czy mających ambicje menedżerskie, a jednocześnie potrzebujących poznać podstawowe zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy czy prawa administracyjnego. Dowiedz się więcej o studiach prawniczych – i sprawdź, jakie masz możliwości oraz jaki kierunek prawniczy wybrać, by móc pracować na wymarzonym stanowisku.

Share.

Zostaw komentarz