Z całą pewnością nie raz zastanawialiście się, ile zarabia się w wojsku. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem od zawsze panowało przekonanie, że jest to solidna praca, za którą otrzymuje się nie małe wynagrodzenie. Czy tak jest faktycznie i ile zarabia się na wyższych stanowiskach w armii?

W naszym kraju generał to najwyższa funkcja w armii. Można śmiało powiedzieć, że jest to idealne stanowisko, które zwieńcza lata służby i kariery wojskowej. Wiąże się ono jednak z ogromną odpowiedzialnością, ponieważ polega na podejmowaniu niezwykle poważnych decyzji, które mają wpływ na losy armii państwowej. Tym bardziej więc, nasila się pytanie o zarobki osoby, na której leży tak duża odpowiedzialność.

Spis treści:

  1. Ile zarabia generał w Polsce?
  2. Ile zarabia generał? Nie tylko płacę zasadniczą!

Ile zarabia generał w Polsce?

Wiele zawodów wykonywanych w naszym kraju ma pensje trudną do ustalenia. Składa się na ten fakt wiele przyczyn. W przypadku zarobków na stanowiskach państwowych mamy nieco łatwiejsze zadanie jeśli chcemy ustalić ile pieniędzy wpływa na konto konkretnych osób. W przypadku generała armii można sprawdzić te informacje w kilku źródłach.

Trzeba wiedzieć, że w tym przypadku decydujące są regulacje prawne. Mowa tu między innymi o Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 28.03.2022 roku, które odnosi się do stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.

Sprawdzić można również branżowe portale tematyczne. One bazują na analizach raportów płacowych, więc można z nich wyciągnąć całkiem konkretne wnioski jeśli chce się ustalić zarobki generała.

Musimy wiedzieć, że przeciętna płaca generała jest kilkukrotnie wyższa od uposażenia, jakie wpływa na konto żołnierza w stopniu szeregowym.

Ile zarabia generał w Polsce? Uposażenie zasadnicze wynosi od 11 400 do 17 750zł. Dolne widełki należą do generała brygady, a górne do generała – admirała.

Ile zarabia generał? Nie tylko płacę zasadniczą!

Trzeba wiedzieć, że generał nie otrzymuje jedynie uposażenia zasadniczego, choć jest to niezwykle istotny element jego wynagrodzenia. Może on liczyć na rozmaite benefity, które przytaczamy poniżej:
– trzynastka
– dodatek za rozłąkę
– nagrody uznaniowe i jubileuszowe
– należność za podróże służbowe

Ile zarabia geolog? Sprawdź to sam i porównaj z innymi zawodami.

Benefity nie są jednak regularne i należy o tym pamiętać. Poza tym, tak jak napisaliśmy na początku, funkcja generała wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jego zarobki mogą imponować, ale trzeba pamiętać, że są one poprzedzone latami służby.

Share.

Zostaw komentarz