Zastanawiasz się czy praca na stanowisku barmana jest zajęciem opłacalnym? Stoisz właśnie przed podjęciem decyzji co do podjęcia pracy i nie wiesz czy warto iść właśnie w tym kierunku? Mamy dla Ciebie w tym artykule garść przydatnych informacji. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Podstawowe obowiązki barmana
  2. Zarobki barmana – co je określa?
  3. Ile zarabia barman?

Podstawowe obowiązki barmana

Barman jest osobą, która odpowiada za obsługę klientów. Przygotowuje on napoje zgodnie z ich zamówieniem. W zależności od tego, w jakim lokalu jest zatrudniony mogą to być proste drinki, a także skomplikowane koktajle. Nie trudno się domyślić, że w tym drugim przypadku używać on musi wielu składników i mieszać je we właściwy sposób. Istotny jest także sposób podania takiego napoju. Dlatego też liczyć się będą kompetencje barmana.

Zarobki barmana – co je określa?

Zanim podamy kwotę jaką jest w stanie zarobić barman musimy napisać, że kilka kwestii ma na nią wpływ. Barman powinien wykazywać się komunikatywnością, zręcznością, a także dobrą pamięcią. Nie bez znaczenia jest także odporność na pracę pod wpływem presji czasu, a także wytrzymałość fizyczna. Ta druga ma znaczenie z tego względu, że osoba na tym stanowisku często pracuje na różnych zmianach, również w nocy. Zarobki barmana uzależnione są nie tylko od jego kompetencji, ale także zdobytego doświadczenia i ukończonych kursów. Jeśli chce się osiągnąć wysoki próg wynagrodzenia to należy ukończyć kurs barmański, który pomoże w nabyciu odpowiedniej wiedzy przydatnej do tworzenia skomplikowanych koktajli. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja zatrudnienia. Lokale o dobrej renomie będą mogły zaproponować wyższe stawki godzinowe.

Ile zarabia dziennikarz? Zobacz to sam.

Ile zarabia barman?

Osoba początkująca na tym stanowisku najczęściej tak jak w innych zawodach może liczyć tylko na najniższą krajową i pracę na umowie zlecenie. Jest to wówczas zazwyczaj praca dorywcza wykonywana np. w trakcie studiów. Barman, który zdobędzie większe doświadczenie będzie zarabiał już minimum średnią krajową. Mówimy tu o przeciętnych zarobkach w granicach 4220 brutto miesięcznie.

Barman nie musi jednak pracować na stałe w lokalu. Może on także podejmować się zleceń, np. obsługi gości weselnych. Wówczas jego wynagrodzenie może oscylować w granicach 2000 złotych za jedną noc. Musi się jednak nastawić na przygotowywanie rozmaitych kolorowych napojów i to przez wiele godzin. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych imprez zorganizowanych i eventów. Wówczas barman i sztuczki przez niego pokazywane są prawdziwą atrakcją, za którą trzeba zapłacić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze napiwki, o których nie wolno zapominać. Nie są to oczywiście stałe kwoty, ale zazwyczaj oscylują one w granicach 50-200 złotych za noc.

Share.

Zostaw komentarz