Interesuje Cię temat zarobków na uczelni? Chciałbyś wiedzieć ile zarabia przedstawicie prestiżowego stanowiska jakim niewątpliwie jest dziekan? Jeśli tak, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Postaraliśmy się zebrać najważniejsze informacje w tym zakresie.

Spis treści:

  1. Dziekan – charakterystyka stanowiska
  2. Ile zarabia dziekan? Wiemy to!
  3. Różnice w zarobkach dziekanów
  4. Doświadczenie ma znaczenie!

Dziekan – charakterystyka stanowiska

Prestiżowe stanowisko na uczelni poparte latami udanej kariery naukowej. Tak właśnie można nakreślić charakterystykę bycia dziekanem. Osoba piastująca tę funkcję musiała bowiem przez lata pracować nad publikacjami naukowymi, licznymi badaniami, a także poświęcać się pracy ze studentami na uczelni. Każdy kandydat na dziekana musi zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne i odpowiedzialne jest to stanowisko. To właśnie dziekan musi sprawić, że uniwersytet będzie poprawnie funkcjonował i osiągał wysokie wyniki w rankingach.

Ile zarabia dziekan? Wiemy to!

Zanim podamy konkretną kwotę musimy nakreślić specyfikę tego stanowiska. Otóż nie każda osoba je piastująca będzie zarabiała tyle samo. Znaczenie mają tutaj różne czynniki. Pierwszym z nich będzie specyfika i lokalizacja uczelni, na której pracuje dziekan. Rozstrzał w wynagrodzeniach jest tutaj naprawdę spory.

Otóż najlepiej opłacani dziekani będą otrzymywali na swoje konto miesięcznie nawet ponad 14tys złotych. Ci zarabiający najmniej dostaną 11tys złotych. Te kwoty pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Różnice w zarobkach dziekanów

Różnice w zarobkach na tym stanowisku wynikają również z innych aspektów, a nie tylko z lokalizacji uczelni. Znaczenie ma także ilość prowadzonych zajęć, projektów badawczych, a także przyznanych grantów. Jeśli dziekan chce więcej zarabiać, ponadto co przewidziane jest za pełnienie funkcji administracyjnej, to musi wykazywać swoją działalność naukową.

Dowiedz się również: ile zarabia informatyk w USA.

Doświadczenie ma znaczenie!

W świecie akademickim ogromne znaczenie ma to, jakie dany pracownik ma doświadczenie i osiągnięcia naukowe. Idąc tą analogią można szybko stwierdzić, że czym dłużej się pracuje i im ma się wyższą pozycję w hierarchii uczelnianej, tym więcej będzie się zarabiało.

Zarobki dziekana dla doktoranta, który na początku swojej kariery może liczyć na ledwie 2tys złotych są marzeniem. Nieco lepiej sytuacja wygląda już u doktora, który zarabia około 4,5tys. Wspomnijmy tu jeszcze rektorów, których pensja potrafi wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak widać kariera naukowa potrafi być naprawdę opłacalna. Trzeba się jednak liczyć z ogromnym nakładem pracy, a także tym, że dopiero za parę, jak nie kilkanaście lat, będzie się zarabiało naprawdę spore pieniądze.

Share.

Zostaw komentarz