Myśląc o pracy w restauracji większość osób sugeruje zatrudnienie jako kelner/kelnerka lub kucharz/kucharka. Zapominają o pomocy kuchennej, która również w takim miejscu jest niezbędna. A czy może ona dobrze zarobić? Czy raczej jej wynagrodzenie nie należy do zadowalających i lepiej szukać zatrudnienia w innej branży? Postanowiliśmy to dla Was sprawdzić!

Spis treści:

  1. Pomoc kuchenna – charakterystyka stanowiska pracy
  2. Ile zarabia pomoc kuchenna w Polsce?
  3. Ile zarabia pomoc kuchenna za granicą?
  4. Pomoc kuchenna a kucharz

 

Pomoc kuchenna – charakterystyka stanowiska pracy

Restauracje to nie jedyne miejsca, w których można ubiegać się o zatrudnienie na stanowisku pomocy kuchennej. Takie osoby wykonują swoje obowiązki również w lokalach gastronomicznych oferujących jedynie dania na wynos, a także w firmach cateringowych. W tym drugim przypadku mowa zarówno o tych, które obsługują przyjęcia lub wydają na nie jedzenie, a także tych specjalizujących się w przygotowaniu diet pudełkowych. No dobrze, a jakie obowiązki ma pomoc kuchenna? Tutaj, jak sama nazwa wskazuje pomoc pracuje w kuchni i pomaga kucharzom. Podaje produkty, sprząta stanowisko pracy, zmywa naczynia, układa akcesoria kuchenne itp. Nie są to trudne czynności, ale wymagają pewnych, konkretnych umiejętności. Jedną z nich jest dobra organizacja czasu pracy, a także koordynacja i wielozadaniowość.

 

Ile zarabia pomoc kuchenna w Polsce?

Informacje pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń sugerują, że mediana w przypadku osób zatrudnionych jako pomoc kuchenna wynosi około 3300złotych. Zaznaczyć trzeba, że aż jedna czwarta pracowników otrzymuje mniej niż 3000złotych brutto. Jedna czwarta dostaje miesięcznie więcej niż 4000 złotych brutto.
Nie są to więc wysokie zarobki, które zadowolą każdego. Mogą jednak być dobrym wsparciem dla studentów, którzy nie mogą pracować na pełen etat, ponieważ w gastronomii często można wynegocjować elastyczne godziny pracy.

 

Ile zarabia pomoc kuchenna za granicą?

Nie jest tajemnicą, że w wielu przypadkach zarobki za naszą zachodnią granica są wyższe od tych, które można otrzymać w Polsce. W przypadku pomocy kuchennej jej odpowiedniczki za granicą mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe niż 10 euro za godzinę pracy. Znaczenie w tym przypadku ma jednak doświadczenie. Już te dwuletnie będzie tutaj bardzo mile widziane. Warto więc w miarę możliwości zdecydować się na podjęcie zatrudnienia w charakterze pomocy kuchennej właśnie za zachodnią granicą.

 

Pomoc kuchenna a kucharz

Warto wiedzieć, że pomoc kuchenna może być tylko przystankiem w karierze. Będzie to zawód, w którym nabędzie się wiele potrzebnych umiejętności, jeśli chce się kształcić właśnie na kucharza. A czy warto? Zdecydowanie tak, ponieważ kucharz zarabia znacznie więcej niż pomoc. Jest to również stanowisko mniej zagrożone redukcją etatów.

Share.

Zostaw komentarz