W jednym z opuszczonych budynków japońskiego miasta Tokoname, które znane jest z ceramiki, znajdowały się prawie stuletnie płytki ceramiczne. Podłoga o powierzchni około 70 metrów kwadratowych oraz dolna część otaczających ją ścian została wyłożona mozaiką o 73 różnych kształtach.

Budynek, w którym znajdowały się mozaiki, był dawniej budynkiem administracyjnym producenta ceramiki, który rozpoczął produkcję płytek już w czasach Taisho. Do wybuchu II wojny światowej obiekt był wykorzystywany jako przestrzeń wystawiennicza dla płytek oraz innych wyrobów ceramicznych. Z czasem jednak zburzenie starego już budynku stało się nieuniknione. To właśnie wtedy wolontariusze i inne osoby zaangażowane w sprawę, rozpoczęli projekt finansowania społecznościowego, w celu uratowania historycznych płytek.

Kampania crowdfundingowa rozpoczęła się pod koniec maja i w ciągu miesiąca zebrała 3 miliony jenów, czyli prawie 100 tysięcy złotych. Prace związane z usuwaniem płytek rozpoczęły się 10 czerwca i zostały już zakończone.

Jak mówią osoby odpowiedzialne, ocalone w procesie płytki, będą w późniejszym czasie ulokowane na wystawie dostępnej dla wszystkich zainteresowanych.

Share.

Zostaw komentarz