W sobotę PKN Orlen doszedł do porozumienia ze Skarbem Państwa dotyczącym planowanego przejęcia Grupy Energa. Przedstawiciele koncernu paliwowego zadeklarowali kontynuację strategicznych inwestycji gdańskiej grupy i utrzymanie polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek.

Spis treści:

  1. Obopólne korzyści
  2. Ciąg dalszy inwestycji

Obopólne korzyści

Zgoda Skarbu Państwa na tę transakcję oznacza stworzenie jednego multienergetycznego koncernu. Przejęcie Energi przez Orlen ma na celu wzmocnienie pozycji obu firm, ale także zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Jesteśmy wiarygodnym partnerem, który odpowiedzialnie realizuje proces konsolidacji z Grupą ENERGA. Deklarujemy działania zapewniające obu firmom korzyści oraz dynamiczny rozwój na międzynarodowym rynku paliwowo-energetycznym. Jeden silny koncern o zdywersyfikowanych obszarach działalności, odporny na ryzyka i wahania rynkowe, będzie też istotnym wzmocnieniem polskiej gospodarki, która w tym nadzwyczajnym czasie, pełnym wyzwań, potrzebuje koła zamachowego. Taką rolę odegra połączona grupa – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Ciąg dalszy inwestycji

W zawartym porozumieniu PKN Orlen zadeklarował, że po przejęciu kontroli nad Energą, jej strategiczne inwestycje nadal będą prowadzone. Porozumienie daje natomiast możliwość weryfikacji warunków ich kontynuacji, w szczególności może to dotyczyć budowy Elektrowni Ostrołęka C.

PKN Orlen zobowiązał się również, że po oficjalnym potwierdzeniu transakcji, wykonane zostaną zobowiązania spółek z jej grupy, dotyczące m.in. utrzymania łącznej mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wytwarzania i zapewnienia ciągłości dostaw ciepła przy wykorzystaniu funkcjonujących w grupie jednostek wytwórczych, a także prawidłowego działania i niezawodności sieci dystrybucyjnej Energa, zgodnie z zatwierdzanymi przez Prezesa URE planami rozwoju.

Porozumienie wejdzie w życie z dniem przeniesienia akcji Grupy Energa należących do Skarbu Państwa na PKN Orlen. Koncern w wezwaniu na sprzedaż 100% akcji gdańskiej grupy podwyższył ostatnio do 8,35 zł cenę za jedną jej akcję, która pierwotnie była ustalona na 7 zł. Wezwanie potrwa do 22 kwietnia 2020 r.

Źródło: inf. prasowa
Fot. mat. prasowe
Share.

Zostaw komentarz