Problem jest dotkliwy. Ogromna liczba polskich przedsiębiorców jest zadłużona do tego stopnia, że restrukturyzacja firmy staje się koniecznością. Zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wiedzą, dlaczego proces ów jest tak ważny. Poniżej spróbujemy przyjrzeć się sprawie bliżej. Opiszemy wyzwania i możliwości, jakie daje restrukturyzacja w Polsce.

Ryzyko JDG

Na samym początku trzeba sobie uzmysłowić fakt, że JDG (skrót od jednoosobowej działalności gospodarczej) wiąże się z olbrzymim ryzykiem. Otóż taki rodzaj przedsiębiorstwa oznacza, że jego właściciel/ka odpowiada całym swoim majątkiem. Jeśli samozatrudniony taksówkarz, dajmy na to, nie będzie w stanie spłacić pożyczki na samochód, komornik może zająć jego mieszkania, choć nie jest ono wpisane jako środek trwały firmy. Tym oto sposobem ucierpi nie tylko sam taksówkarz, ale i jego rodzina.

Niestety, mała firma jednoosobowa jest szczególnie narażona na krótkoterminowe kryzysy. To samo można powiedzieć o wahaniach gospodarczych. Gwałtowny wzrost cen paliwa może zmusić przedsiębiorcę do podniesienia cen. Inflacja z kolei może zmusić jego klientów do oszczędzania. W rezultacie firma traci pieniądze, podczas gdy sama musi zwiększyć wydatki na prowadzenie działalności. Co w takiej sytuacji robi przedsiębiorca? Albo zamyka lub modyfikuje firmę, albo… brnie w długi. Wiele osób stoi obecnie przed takim właśnie dylematem. Więcej o aktualnej sytuacji polskich JDG można przeczytać tutaj: https://kpr-restrukturyzacja.pl/restrukturyzacja-firmy-jednoosobowej/.

Kiedy restrukturyzacja JDG jest konieczna?

Na pewno nie należy czekać na ostatnią chwilę. Powszechnie uważa się, że zbyt późne wszczęcie procesu restrukturyzacyjnego to poważny błąd. Wówczas szanse na powodzenie są mniejsze. Jeśli jednak pomyśli się o tym wcześniej, mała JDG może jeszcze stanąć na nogi. Choć, jak widać powyżej, prowadzenie jednoosobowej działalności w Polsce bywa ryzykowne, aktualne przepisy prawne dają przedsiębiorcom dość duże wsparcie podczas wychodzenia z długów. Dzięki temu mogą oni także uchronić majątek prywatny.

Najpierw musi nastąpić niewypłacalność lub ewidentne zagrożenie niewypłacalnością. Zgodnie z prawem to jeszcze nie jest upadłość firmy. Widząc nieuniknioną niewypłacalność, przedsiębiorca powinien zacząć myśleć o restrukturyzacji. To dla wielu okazuje się trudne, oznacza bowiem przyznanie się do problemów. Jednak uparte przedłużanie negatywnej sytuacji firmy pogorszy stosunki z wierzycielami i skomplikuje proces wychodzenia z długów. W tym czasie niektórzy mogą też zakończyć postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika, co wiąże się z wizytą komornika.

Co daje restrukturyzacja firmy?

Przede wszystkim restrukturyzacja JDG daje pewną ochronę. Pozwala uniknąć, a nawet całkowicie wstrzymać postępowanie egzekucyjne. Poza tym postępowanie restrukturyzacyjne wprowadza zawieszenie spłaty kredytu. Do tego należy pamiętać o tym, że istnieje lista umów kluczowych. To zestaw powiązań biznesowych, bez których dana firma nie może funkcjonować. Leasing samochodu do przewozu osób to dobry przykład.

Sąd restrukturyzacyjny blokuje wypowiedzenie umów kluczowych. Dzięki temu przedsiębiorstwo może kontynuować zarobek na rzecz regulacji zobowiązań. Dużym wyzwaniem jest utrzymanie działalności zgodnie z planem naprawczym – zwłaszcza w przypadku JDG – niemniej dobra kancelaria restrukturyzacyjna pomoże w ustanowieniu najkorzystniejszej perspektywy. Kto wie, być może nawet uda się odroczyć spłatę długów aż o 15 lat? Wpierw jednak trzeba kliknąć tutaj: https://kpr-restrukturyzacja.pl/.

Share.

Zostaw komentarz