Chmura stała się już popularnym środowiskiem w świecie biznesu. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze do niedawna, traktowano ją jako swego rodzaju niezbadaną technologię, z której korzystali wyłącznie wysoce obeznani w branży informatycznej specjaliści. Dziś wiadomo, że jest to miejsce w pełni bezpieczne, a samo przechowywanie danych jest tam ogólnodostępne. Przedsiębiorcy decydują się na przeniesienie całej struktury swojej działalności w świat wirtualny. Ma to być przede wszystkim wygodniejsze i zapewnić stały dostęp do danych. Czy wdrażanie systemów ERP do chmury jest jednak dobrym rozwiązaniem? O tym opowiemy poniżej.

Czym jest chmura obliczeniowa?

Dla mniej obeznanych w temacie osób, postanowiliśmy wyjaśnić samo pojęcie chmury obliczeniowej. Warto wyobrazić sobie ją jako przestrzeń wirtualną, do której możemy przesyłać wszystkie pliki, jakie tylko nam się podobają. Nie ma więc konieczności „zaśmiecania” sporo ważącymi danymi swoich komputerów i dysków twardych, których dostępna pojemność nie przekracza średnio 1 TB. Tak chmura wygląda z perspektywy standardowego użytkownika.

Osoba, która nieco bardziej orientuje się w rozwiązaniach technologicznych wie, że każdy plik musi być osadzony na jakimkolwiek serwerze fizycznym. W końcu, nasze dane nie lewitują w przestrzeni powietrznej, a realnie muszą być gromadzone w konkretnym miejscu. Stąd dowiadujemy się, że dane przesyłane do chmury lądują na jednym z wielu serwerów, rozlokowanych po całej planecie. Takie zbiorowiska urządzeń fizycznych nazywa się inaczej farmami serwerowymi, które są zarządzane przez odpowiednich ludzi.

Jakie korzyści wynikają z przeniesienia systemu ERP na chmurę?

Okazuje się, że program erp ulokowany w chmurze jest w stanie zagwarantować najwięcej korzyści małym i średnim przedsiębiorstwom. To rozwiązanie znacznie bardziej oszczędne, gdyż nie wymaga zakupu żadnego sprzętu z zakresu IT. Dla mniejszych firm jest to również spora oszczędność miejsca, gdyż fizyczne serwery są w stanie zabrać sporo przestrzeni, a niekiedy wymagają również zagospodarowania pod nie odpowiednich pomieszczeń. Uwzględniając jednak szczegółowe kalkulacje można dojść do wniosku, że systemy do planowania zasobów w chmurze okażą się niekiedy mniej opłacalne dla dużych przedsiębiorstw.

Prawdę mówiąc, największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość prowadzenia firmy z dowolnego punktu na ziemi. Wystarczy posiadać jedynie dostęp do internetu, a wszystkie pliki firmowe otrzymamy na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo, nie jest konieczne noszenie ze sobą komputera służbowego, a firmą zarządzać można z pozycji laptopa prywatnego czy nawet telefonu.

W przypadku awarii serwera chmura nie przestaje działać. To zdecydowana zaleta, gdyż awarie sprzętowe występują bardzo często, a pracownicy niekiedy nie mają nic do roboty. ERP na chmurze umożliwi stały dostęp plików potrzebnych do planowania i produkcji, a sama praca będzie mogła być kontynuowana bez jakiejkolwiek reakcji na usterkę sprzętową.

Share.

Zostaw komentarz