Jasny obiektyw aparatu doceni każdy pasjonat fotografowania, a w niektórych gatunkach fotografii będzie wręcz niezbędny. Umożliwia uzyskanie płytkiej głębi ostrości i wykonywanie ostrych zdjęć z ręki nawet w ciemnych pomieszczeniach. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, gdzie i do czego przyda się jasny obiektyw aparatu.
Mała głębia ostrości – wyjątkowa plastyka obrazu dzięki jasnemu obiektywowi
Im szerzej otwarta przysłona, tym płytsza będzie głębia ostrości. Jasny obiektyw jest więc kluczem do ujęć, w których drugi i dalsze plany pozostają rozmyte w pięknych nieostrościach. Wysokiej jakości optyka, taka jak np. w aparacie kompaktowym FujiFilm X100V zapewnia naturalnie wyglądający efekt bokeh (tak nazywa się rozmycia występujące poza obszarem ostrości danego kadru).
Mała głębia ostrości jest wykorzystywana do podkreślenia pierwszego planu, zbudowania wyjątkowej atmosfery zdjęcia czy zabawy światłem, które świeci za modelem lub modelką. Jest także przydatna do odseparowania głównego motywu od tła, czy ukrycia elementów rozpraszających uwagę, które są widoczne na odległych planach.
Jasny obiektyw – łatwe fotografowania przy małej ilości światła
Dzięki jasnemu obiektywowi o światłosile f/2.0 możesz zrobić zdjęcia, zachowując np. klimatyczne światło świec. Szersze otwarcie przysłony pozwala na skrócenie czasu naświetlania, tak aby zdjęcia pozostały ostre, nawet gdy wykonujesz je z ręki. Bardzo jasne obiektywy aparatów umożliwiają fotografowanie po zmroku czy w pomieszczeniach bez użycia lampy błyskowej.
W jakich gatunkach fotografii w szczególności wykorzystuje się jasne obiektywy?
Jasne obiektywy przydadzą się tak naprawdę w każdym gatunku fotografii – zawsze warto mieć możliwość uzyskania płytkiej głębi ostrości i pięknych rozmyć, a także skrócić czas naświetlania przy małej ilości światła. Niemniej istnieją gatunki fotografii, w których jasny obiektyw jest niemal podstawą.
- Fotografia portretowa – jasny obiektyw umożliwia piękne odseparowanie modela lub modelki od tła, umożliwiając wykonywanie „czystych” portretów nawet w zatłoczonych miejscach, lub w takich, gdzie znajduje się na dalszych planach wiele elementów. Fotografowie portretowi uwielbiają także rozmywać dalsze plany w celu skupienia uwagi na modelach. Częstym zabiegiem jest pełna ostrość na oczy, tak iż w nieostrościach są już nawet uszy modeli. Pomaga to stworzyć intymną atmosferę pomiędzy widzem a modelem.
- Fotografia uliczna – w fotografii ulicznej jasny obiektyw aparatu umożliwia wykonywanie zdjęć w różnych trudnych warunkach oświetleniowych, gdzie często pojawia się niedobór światła. Dzięki dużej światłosile nie ma konieczności stosowania lampy błyskowej, co często byłoby niepożądane w street photo, gdyż odwracałoby uwagę osób pojawiających się w kadrach.
- Fotografia podróżnicza – podróżując po różnych miejscach z pewnością wiele razy zdarzy się znaleźć niebywałe, zachwycające światło. Piękne malownicze oświetlenie często oznacza niedobór światła, stąd z pomocą w takich sytuacjach przychodzą jasne obiektywy. Możliwość szerokiego otwarcia przysłony docenią także ci, którzy zwiedzają muzea. W takich miejscach istnieje zakaz fotografowania z lampą błyskową, stąd jasny obiektyw umożliwi wykonanie wyraźnych zdjęć eksponatów.