Branża budowlana to specyficzna gałąź gospodarski, dla której największym wyzwaniem jest utrzymanie płynności finansowej. Niektóre projekty trwają długo, a pomiędzy płatnościami coraz więcej przedsiębiorców ma problem z regulowaniem własnych należności. Z tego tekstu dowiesz się, jak możesz wykorzystać faktoring, jeśli działasz w branży budowlanej.

Dane są zatrważające

Zgodnie z przeprowadzanymi badaniami aż 42% przedstawicieli firm z branży budowlanej spotkało się z opóźnieniami w płatnościach. Takie sytuacje bardzo często mają swoje konsekwencje w postaci powstawania trudności w regulowaniu własnych należności. Spirala długu narasta, by w końcu stać się tak poważną, że przedsiębiorcy nie wiedzą co robić. Oprócz aspektów czysto finansowych, firmy, które nie są w stanie regulować własnych należności, tracą również wizerunkowo, a to z kolei wpływa na ich późniejsze szanse na pozyskiwanie poważnych kontraktów.

Dlaczego płynność jest taka ważna w firmach budowlanych?

Przede wszystkim dlatego, że tego typu podmioty są obciążone wieloma wydatkami stałymi takimi jak: zakup materiałów, transport, wynajem lub zakup maszyn, eksploatacja sprzętu, odzież ochronna, wynagrodzenia dla pracowników, składki, podatki itp. Lista opłat, które co miesiąc czekają na przedsiębiorców z branży budowlanej, jest o wiele dłuższa i może przyprawić o zawrót głowy. W sytuacji, gdy niewielka firma X wykonuje usługę dla większego przedsiębiorstwa Y, musi liczyć się na opóźnienia w płatności lub wydłużony termin na fakturze. Niestety, ale ta branża tak działa i jest to powszechnie spotykana sytuacja.

Faktoring dla branży budowlanej – jak to wygląda?

Pomimo niezbyt zachęcających realiów prowadzenia firmy budowlanej, musisz wiedzieć, że wcale nie jesteś z góry spisany na porażkę. Znacznym ułatwieniem jest bowiem faktoring, który możne znacznie zmienić komfort prowadzenia przez Ciebie działalności gospodarczej. Dzięki skorzystaniu z tej usługi będziesz mógł skupić się na rozwoju firmy oraz bieżącej pracy, a kwestie płatności oddać profesjonalistom. Sprawdź, jak działa faktoring dla firm budowlanych.

  1. Wykonujesz usługę budowlaną i wystawiasz fakturę

Zanim zaczniesz myśleć o skorzystaniu z faktoringu, musisz posiadać dokument księgowy, który jest dowodem wykonania przez Ciebie usługi i będzie stanowić podstawę do dochodzenia od kontrahenta uregulowania kwestii finansowych.

  1. Wysyłasz fakturę do firmy faktoringowej

W momencie, gdy zakończysz wykonywanie usługi i wystawisz fakturę, możesz przekazać ją firmie faktoringowej. Coraz częściej tego typu przedsiębiorstwa nie wymagają fizycznej faktury i wystarcza im zdjęcie lub skan dokumentu z wyraźnymi danymi.

  1. Otrzymujesz zaliczkę

Firma faktoringowa po analizie Twojej faktury i sprawdzeniu jej zasadności przesyła na Twoje konto zaliczkę w ustalonej przez Was w umowie wysokości. W większości przypadkach pieniądze są przelewane jeszcze tego samego dnia, co oznacza, że nie tracisz dostępu do środków finansowych i możesz zajmować się rozwojem firmy.

  1. Twój kontrahent opłaca fakturę

Po wypłaceniu zaliczki to firma faktoringowa zajmuje się egzekucją reszty części płatności od Twojego kontrahenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala Ci na zajęcie się naprawdę ważnymi sprawami związanymi z dalszymi krokami Twojego przedsiębiorstwa.

Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Do niedawna tego typu usługa była zarezerwowana raczej dla większych przedsiębiorstw, które działają na rynku już dłuższy czas. Wszystko jednak zmienia się bardzo dynamicznie i dzisiaj z faktoringu mogą skorzystać:

  • firmy działające co najmniej 12 miesięcy (JDG, MŚP, Spółki Z O.O.),
  • firmy, które rozliczają się na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,
  • przedsiębiorstwa, które nie są wpisane do rejestrów dłużników (BIG, KRD),
  • firmy, które dysponują fakturą na kwotę wyższą niż 250 zł.

Jak więc dzisiaj faktoring dla firm budowlanych jest obecnie dostępny i możliwy do uzyskania. Kryteria nie są bowiem bardzo rygorystyczne i pasują do realiów panujących na rynku.

Jak to załatwić?

Ze względu na swoistego rodzaju otwarcie się faktoringu na świat, w większości przypadków wszelkie formalności (niewielkie) można już dzisiaj załatwić przez Internet. Nie ma konieczności uskuteczniania wycieczek do stacjonarnych biur i dostarczania sterty papierów księgowych, które udowadniają, że dana firma może otrzymać faktoring. Warto również wspomnieć, że zasady działania faktoringu są bardzo proste i nie wymagają wielkiego rozeznania w prawie podatkowym oraz księgowości. Wszystko jest jasne i przejrzyste. Poznaj faktoring przez Internet.

Rozwijaj swoją firmę

Faktoring jest obecnie jedynym sensownym sposobem na przeciwdziałanie opóźnień w płatnościach tak bardzo powszechnych w branży budowlanej. Jednym z największych atutów tego rozwiązania jest z całą pewnością przestrzeń, jaką przedsiębiorca otrzymuje. Koniec z windykowaniem nierzetelnych kontrahentów, wykonywaniem nieprzyjemnych telefonów i dochodzeniem swoich praw. Wszystkimi kwestiami związanymi z płatnością za wykonaną usługę zajmuje się firma faktoringowa.

Share.

Zostaw komentarz