Według obiegowej opinii, rynek nieruchomości to istne El Dorado dla przedsiębiorców i inwestorów. Dlatego też wielu ambitnych biznesmenów interesuje się inwestowaniem w obrót mieszkaniami oraz otwarciem firmy deweloperskiej, dzięki której będą mogli w przeciągu kilku lat doczekać się dużych pieniędzy, a nawet zostać milionerami. W internecie nie brakuje historii sukcesów, opisywanych przez deweloperów, którzy zdążyli się już dorobić, a nawet wygenerować dochód pasywny. Zazwyczaj opowieści te idą także w parze z zaproszeniem na szkolenie deweloperskie. Na tego typu autopromocję zawsze należy brać poprawkę i zdawać sobie sprawę z tego, że sukces finansowy nigdy nie przychodzi łatwo. Jeśli jednak wydaje Ci się, że jesteś w stanie wkrótce stanąć w szeregu z dużymi graczami na rynku nieruchomości, przeczytaj nasze podpowiedzi, jak otworzyć firmę deweloperską.

Źródło: GUS

Spis treści:

  1. ​Jakie warunki musisz spełnić?
  2. Zorganizuj zaplecze finansowe
  3. Wybierz formę prawną
  4. Szkolenia oraz znajomość rynku – nie zaniedbuj tego

Jakie warunki musisz spełnić?

Deweloperem nazywamy tego, kto inwestuje w nieruchomości po to, aby następnie je sprzedać lub zarabiać na wynajmie. Kupno działki, nawiązanie współpracy z architektami i firmami budowlanymi, nadzorowanie budowy oraz późniejsze poszukiwanie kupców – to wszystko odpowiedzialne zadania, za których realizację jest odpowiedzialny przedsiębiorca prowadzący działalność deweloperską. Co zaskakujące, aby zostać deweloperem nie potrzeba wykształcenia czy specjalnych uprawnień, chociaż niewątpliwie wiedza branżowa będzie niezbędna, aby inwestycje przyniosły korzyść. Jednak jeśli chcesz w oczach klientów zyskać wiarygodność, możesz wyrobić sobie licencję pośrednika nieruchomości. Wystarczy w tym celu posiadać wykształcenie średnie lub wyższe, zaakceptować regulamin nadawania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości oraz przyjąć na siebie obowiązek stosowania Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomościami.

Źródło: PFRN

Zorganizuj zaplecze finansowe

Jeśli chcesz działać na rynku nieruchomości, musisz posiadać środki finansowe na pokrycie inwestycji. Możesz je pozyskać z rożnych źródeł. Jedną z opcji jest kredyt deweloperski, który można przeznaczyć na budowę nieruchomości. Uzyskasz go, jeśli spełnisz wymagania banku. Do typowych warunków przyznania kredytu należy między innymi posiadanie wkładu własnego w wysokości 20-30% wartości budowy, brak negatywnej historii w BIK czy przemyślany i konkurencyjny projekt. Inne możliwe źródła finansowania to inwestorzy prywatni lub wpłaty klientów.

Źródło: NBP

Wybierz formę prawną

Swoją firmę deweloperską możesz zarejestrować jako jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę osobową lub spółkę kapitałową. Dla małych firm i osób, które cenią szybkie i proste rozwiązania dobrą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Płacisz wówczas podatek od przychodu, jeśli zdecydujesz się na ryczałt albo od dochodu jeżeli wybierzesz zasady ogólne lub podatek liniowy. Miej na uwadze, że przypadku tej formy prawnej za zobowiązania odpowiadasz zarówno majątkiem firmy, jak i swoim własnym. Dobrym wyborem może być spółka z o.o., czyli rodzaj działalności, w której za zobowiązania odpowiada się majątkiem spółki. Ta forma prawna pozwala także uniknąć płacenia składek ZUS. Niestety trzeba wówczas liczyć się z podwójnym opodatkowaniem, który dotyczy tak majątku spółki, jak i wypłaty zysków.

Szkolenia oraz znajomość rynku – nie zaniedbuj tego

To prawda, że niektóre szkolenia biznesowe powstają po to, aby trenerzy biznesu, a nie uczestnicy mogli zarabiać. Jednak jeśli uda Ci się znaleźć odpowiedniego przewodnika, który posiada wiedzę i podobną filozofię zarabiana jak Ty, nie wahaj się skorzystać. Nie zostawiaj kwestii dokształcania się na później. Jeszcze zanim otworzysz firmę i być może stracisz duże pieniądze przez amatorskie pomyłki, poznawaj rynek i ucz się o obrocie nieruchomościami. Możesz nawet zatrudnić się najpierw w firmie, która prowadzi pokrewną działalność, aby poznać najważniejsze mechanizmy. Nie jest to bowiem branża, w której można coś osiągnąć metodą prób i błędów. Bądź więc gotów zarówno na duże zarobki, jak i duże ryzyko.

Share.

Jeden komentarz

  1. Według mnie w firmie deweloperskiej najważniejsza jest profesjonalna strona internetowa. Dzięki temu widać, że deweloper jest profesjonalistą.

Zostaw komentarz