Zawód fryzjera wymaga dokładności, wyczucia stylu, a także zamiłowania do zagadnień związanych z pielęgnacją. Jeżeli posiadamy te cechy i spełniamy się pomagając klientom w metamorfozach oraz dbaniu o włosy, ale jednocześnie nasze ambicje sięgają nieco wyżej, powinniśmy pomyśleć o własnym zakładzie. Salon fryzjerski to dobra opcja dla mikroprzedsiębiorcy, jednak nawet zaczynając skromnie, stopniowo można zbudować sobie reputację i rozszerzyć działalność. Jak zabrać się za uruchomienie takiego biznesu?

Spis treści:

  1. Ile zarabia salon fryzjerski?​
  2. Ile kosztuje otwarcie salonu fryzjerskiego?
  3. Sanepid – salon fryzjerski musi być na to gotowy

Ile zarabia salon fryzjerski?

Ceny w salonach fryzjerskich niekiedy bardzo się od siebie różnią. Wszystko zależy od miasta, w którym prowadzimy nasz zakład, od tego jakie usługi mamy w ofercie, a także od tego, jaką markę osobistą sobie wypracowaliśmy. Jeśli więc chcemy zarobić na naszym biznesie związanym ze stylizacją włosów, musimy zadbać o to, aby salon prezentował wysokie standardy, a klienci wychodzili od nas zadowoleni. W przypadku sektora beauty, poczta pantoflowa często jest najlepszą reklamą, jaką możemy sobie zapewnić. Wato zatroszczyć się o to, aby zrobione przez nas modne stylizacje pojawiały się w mediach społecznościowych. W zamian za drobny rabat klientki chętniej się zgodzą na publikację zdjęcia swojej nowej fryzury na fanpage’u i być może również same je udostępnią dla znajomych. To jaką wagę przyłożymy do promocji oraz reputacji, ostatecznie najbardziej wpłynie na obrót w naszym salonie.

zaremba

Ile kosztuje otwarcie salonu fryzjerskiego?

Usługi fryzjerskie można wykonywać u siebie w domu lub z dojazdem do klienta, o ile nie planujemy prowadzenia takiej działalności w pełnym wymiarze. Czesanie na specjalne okazje czy podcinanie końcówek to raczej sposób, aby sobie dorobić, jednak prowadzenie takiej pobocznej działalności niewiele nas kosztuje. Jeżeli natomiast marzy nam się salon fryzjerski z prawdziwego zdarzenia, musimy przygotować się na wydatki. Koszt wynieść może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy: Bezpieczna praca w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych

Za co zapłacimy? W pierwszej kolejności za wynajem lokalu oraz media. Potrzebna nam w końcu będzie np. ciepła woda. Oprócz tego salon musi być wyposażony w stanowiska, lustra, umywalki, suszarki, farby oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów. Jeśli planujemy inwestować w promocję marki, warto też sprawić sobie szyld z rozpoznawalnym logo, plakaty oraz obrandować pomieszczenie. Jeżeli nie mamy na start około 100 tysięcy złotych, powinniśmy pomyśleć o tym, aby wyposażenie wziąć w leasing. Wówczas będzie nam nieco łatwiej rozkręcić działalność.

Sprawdź też, ile kosztuje otwarcie salonu kosmetycznego.

Sanepid – salon fryzjerski musi być na to gotowy

Wymogi sanitarne dla zakładów fryzjerskich oraz pokrewnych form działalności określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Co można z niego wyczytać?

  • Nasz salon powinien znajdować się w wyodrębnionym budynku lub w odrębnej części budynku.
  • Wejście do zakładu może być wspólne dla wszystkich jego użytkowników, jednak nie powinno prowadzić przez pomieszczenia, w których usługi nie są świadczone.
  • Należy wydzielić: pomieszczenia, w których świadczy się usługi, szatnię oraz poczekalnię, pomieszczenia sanitarnohigieniczne, miejsce do przechowywania sprzętu i środków do utrzymania czystości, pomieszczenia lub szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych, miejsce na pojemniki do gromadzenia odpadów.
  • Rozmieszczenie sprzętów i wyposażenia w pomieszczeniu powinno pozwalać na prawidłowe świadczenie usług.
  • Ściany przy umywalkach i zlewach w pomieszczeniach, w których są świadczone usługi, pokrywa się do wysokości co najmniej 1,6 m nienasiąkliwym materiałem, łatwo zmywalnym i odpornym na działanie wilgoci oraz dopuszczonych do obrotu środków do dezynfekcji.
  • Salon musi być podłączony do instalacji wodociągowej oraz kanalizacyjnej lub ewentualnie korzystać z własnego ujęcia wody.
  • Obowiązkowo w zakładzie musi być ciepła woda. Może być doprowadzona albo podgrzewana na miejscu przez specjalne urządzenie.
  • Ścieki z urządzeń sanitarnych, do których doprowadzana jest woda, muszą być odprowadzane do instalacji kanalizacyjnej.

 

Share.

Zostaw komentarz