Szwecja od wielu lat jest krajem, który przoduje w kwestii innowacyjności. Nazwy Ikea, Sony Ericsson czy Angry Birds są znane na całym świecie. Wkrótce do tego zacnego grona może dołączyć polski start-up Klarna.

Spis treści:

  1. Polak w Szwecji wpada na niezwykły pomysł
  2. Sukces mimo przeciwności
  3. Pokaźny wzrost polskiego start-upu

Polak w Szwecji wpada na niezwykły pomysł

Pomysłodawcą omawianego start-upu jest Sebastian Siemiątkowski. Urodził się w Szwecji jako syn polskich emigrantów. Idea jego działalności zaczęła kiełkować już w 2005 podczas studiów na Uniwersytecie Sztokholmskim. Jako 23 latek zaczął zastanawiać się nad przyczyną skłaniającą klientów do przerwania zakupów online. Najczęściej zdarzać się to miało podczas podawania danych karty płatniczej. Nie mogąc ich natychmiast podać, klienci rezygnowali z zakupów. Rozwiązaniem tego problemu mogłoby być, według Siemiątkowskiego, odroczenie płatności. Tu jednak rodziło się pytanie, czy w ogóle taki pomysł ma sens? Który sprzedawca miałby się zgodzić na nie otrzymanie pieniędzy od razu i dlaczego? Sebastianowi nie pozostało nic innego jak zasięgnąć opinii ekspertów. Nie zrobił tego w zaciszu gabinetu, ale na oczach całej Szwecji.

Sukces mimo przeciwności

Swój pomysł na biznes młody Polak postanowił zaprezentować w programie telewizyjnym, który prezentował różnego rodzaju start-upy. Uczestnicy opowiadali w nim o swoich pomysłach jury, w którego skład wchodzili dobrze znani ludzie sukcesu. Na zwycięzcę czekała nagroda. Siemiątkowski bardzo na nią liczył. Niestety, jury, któremu Sebastian wyłuszczył zamysł odroczonej płatności, nie wyraziła się o nim pochlebnie. Mimo to zaczął doprecyzowywać swój koncept. Sprzedawcy mieliby dawać możliwość zapłaty za tydzień albo dwa od momentu dokonania zakupu. I choć niewielu wierzyło w sukces Klarny (bo tak Siemiątkowski postanowił nazwać swój start-up), z czasem coraz więcej sprzedawców godziło się na odroczenie zapłaty.

Pokaźny wzrost polskiego start-upu

Obecnie z Klarną wpsółpracuje wiele znanych marek, jak choćby wspomniana Ikea czy H&M. Siemiątkowskiemu udało znaleźć się inwestorów, dzięki którym miał szansę rozwinąć swój biznes. Jego start-up jest obecnie największym prywatnym tego typu przedsięwzięciem w branży technologii i finansów na świecie. Jego wartość wycenia się na poziomie 21 miliardów złotych.

Historia Klarny pokazuje, że w kraju innowacji warto trzymać się pewnie swojej wizji biznesu i nie zniechęcać się mimo niepowodzeń. Szwecja jako kraj przyjazny imigrantom dała szansę synowi polskiej ziemi. A ten jak widać, w pełni ją wykorzystał.

Polecamy wywiad z Pawłem:

Foto: https://www.klarna.com/us/, https://www.klarna.com/au/.

Share.

Zostaw komentarz