Obecnie coraz więcej wsi na swoje sklepy, mniejsze lub większe – rzadko w Polsce można trafić do miejsca, które zmusza mieszkańców do kilkukilometrowych wycieczek po zakupy spożywcze. Dodatkowo, wielkie dyskonty zdecydowały się wyjść poza duże miasta i budować się w zdecydowanie mniejszych miejscowościach. Czy w takim wypadku warto rozważać otwarcie swojego sklepu na wsi? I jeśli tak, to jakiego? O tym kilka słów poniżej.

Spis treści:

  1. Jaki sklep warto otworzyć na wsi?
  2. Czym różni się prowadzenie sklepu na wsi od sklepu w mieście?
  3. Jaki trzeba mieć budżet na otwarcie sklepu na wsi?
  4. Sklep na wsi – podsumowanie

Jaki sklep warto otworzyć na wsi?

Na pewno pierwszą myślą wielu potencjalnych i początkujących przedsiębiorców będzie – sklep spożywczy lub wielobranżowy. Jeśli jednak jest to niewielka społeczność, warto najpierw przeanalizować potrzeby, możliwości, oczekiwania oraz konkurencję. Sklep spożywczy powinien wpisywać się w oczekiwania lokalnej ludności – warto rozważyć nietypowe godziny otwarcia, może do późnych godzin wieczornych, lub asortyment, którego nie oferuje żaden inny lokal. Natomiast, jeśli początkujący przedsiębiorca nie chce z jakichś przyczyn otwierać sklepu wielobranżowego, może rozważyć stworzenie biznesu opartego na rękodziele, kosmetykach własnej produkcji lub swoich przetworach – wieś oferuje wiele możliwości uprawy roślin.

Czym różni się prowadzenie sklepu na wsi od sklepu w mieście?

Główną, kluczową wręcz różnicą, jest ilość potencjalnych klientów w sklepie. W mieście klienci to anonimowi ludzie, których w ciągu dnia pojawiają się setki, jeśli nie tysiące. Natomiast na wsi, klientela jest mocno ograniczona, zwłaszcza poza sezonem wakacyjnym. Zdarza się, że odwiedzający dany sklep, to ciągle ci sami okoliczni mieszkańcy.

Często problemem w prowadzeniu sklepu na wsi może być miejsce. W mieście jest wiele lokali oferowanych na wynajem bądź możliwość odkupienia nieruchomości – na wsi takie możliwości mogą być mocno ograniczone, a ceny ziemi nie wszędzie są tak przystępne.

Przeczytaj też, jaki biznes warto otworzyć na wsi.

Jaki trzeba mieć budżet na otwarcie sklepu na wsi?

Start biznesu, jakim jest własny sklep na wsi, jest najtrudniejszym etapem. Trzeba mieć odpowiednią ilość gotówki przygotowanej na start – wymagana kwota zależy od wielu czynników, w tym lokalizacji, powierzchni, potencjalnych klientów, przewidywanych obrotów dziennych w sezonie i poza nim. Przyjmuje się, że początkowa kwota nie powinna być niższa niż 50000 złotych, żeby móc na spokojnie rozwinąć swój sklep. Dobrą opcją jest zainteresowanie się różnymi programami dla młodych przedsiębiorców, które mogą wspomóc ich finansowo na nowej drodze zawodowej.

Sprawdź, jaki biznes można otworzyć na własnej działce.

Sklep na wsi – podsumowanie

Otwarcie sklepu na wsi może okazać się większym wyzwaniem niż można by sobie to wyobrażać na początku. Duża konkurencja, zwłaszcza wśród ogromnych dyskontów, które są niemalże pewnym bankructwem dla małych przedsiębiorców, ograniczona ilość klientów, zróżnicowanie na sezon wakacyjny i sezon niski, zwłaszcza w rejonach nadmorskich lub górskich. Istnieje jednak mnóstwo przykładów udanych biznesów na wsi, których właściciele idealnie zapełnili lukę na rynku bądź odpowiednio wybadali potrzeby i oczekiwania okolicznych mieszkańców, a także w razie konieczności, zasięgnęli pomocy z programów rządowych dla młodych przedsiębiorców.

Share.

Z pisania uczyniła pasję i sposób na życie - żaden temat nie jest jej straszny. Prywatnie wielbicielka kryminałów i horrorów. W wolnym czasie głównie odkrywa nowe gry komputerowe i planuje dalekie podróże.

Zostaw komentarz