Mieszkasz na wsi od urodzenia i szukasz kreatywnego pomysłu na własny mały biznes, który nie pochłonie wiele miejsca ani zasobów? A może właśnie postanowiłeś z rodziną uciec od zgiełku wielkiego miasta i zasmakować życia na spokojnej, cichej prowincji w otoczeniu natury? Niezależnie od motywacji, warto poznać kilka opcji, które można z powodzeniem wykorzystać do rozruszania dochodowego i przyjemnego biznesu na wsi.

Spis treści:

  1. Mini zoo
  2. Uprawy ekologiczne i własne przetwory
  3. Mały punkt gastronomiczny
  4. Pomysły na mały biznes na wsi – podsumowanie

Mini zoo

Jednym z naprawdę dobrych i rozwojowych pomysłów na własny mały biznes na wsi, jest właśnie otwarcie małego zoo. Dobrym miejscem na taką działalność są gospodarstwa, które nie są bardzo mocno oddalone od większego miasta – ludzie stamtąd na pewno chętnie będą przyjeżdżali na weekend, żeby odetchnąć świeżym powietrzem i zapewnić swoim dzieciom rozrywkę i kontakt ze zwierzętami. W takim mini zoo można z powodzeniem hodować kozy miniaturki, kury, króliki czy nawet alpaki i urządzać pokazy karmienia lub specjalne wykłady i spotkania edukacyjne. Dodatkowym atutem byłoby miejsce na grilla, piknik czy po prostu możliwość spędzenia wolnego czasu w ciszy i spokoju.

Przeczytaj więcej o tym, jaki biznes otworzyć na wsi.

Uprawy ekologiczne i własne przetwory

Źródło: https://zielonyogrodek.pl/abc-ogrodnika/aktualnosci-z-branzy/757-co-trzeci-polak-uprawia-owoce-i-warzywa-na-wlasny-uzytek

 

Wieś daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o uprawę i sprzedaż produktów z własnego ogródka – a takie dary natury cieszą się coraz większą popularnością, ludzie doceniają ich naturalny smak i właściwości. Mowa tutaj zarówno o warzywach, owocach, jajkach, jak i o różnych przetworach, między innymi dżemach, sosach czy sokach. Dobrym pomysłem na mały biznes na wsi jest zatem powiększenie swojego ogrodu oraz sadu i zarabianie na zdrowych, ekologicznych produktach.

Zobacz też, jak otworzyć sklep na wsi.

Mały punkt gastronomiczny

W przypadku posiadania większej działki i odpowiednich warunków, warto rozważyć otwarcie niewielkiego lokalu gastronomicznego na wsi. Może to być punkt, w którym będzie można skosztować lokalnych produktów i przygotowanych z nich dań, a także zakupić ekologiczną żywność na wynos. Równie dobrze na pewno sprawdzi się nie tyle miejsce z jedzeniem, ale kawiarnia i cukiernia – przyjezdni chętnie skorzystają z możliwości napicia się aromatycznej kawy i zjedzenia czegoś słodkiego w drodze, w pięknych okolicznościach przyrody. W przypadku większych wsi, warto sprawdzić lokalny rynek gastronomiczny i w razie potrzeby wypełnić lukę – czy to poprzez otwarcie pizzerii czy chociażby postawienie foodtrucka całorocznego.

Pomysły na mały biznes na wsi – podsumowanie

Otwarcie własnego biznesu na wsi, nawet takiego małego, to dobry pomysł na kreatywne i pożyteczne wykorzystanie dostępnych zasobów i pięknej przyrody. Nie dość, że podreperuje domowy budżet, przyciągnie turystów, to jeszcze pozwoli rozwinąć się w nowym kierunku. Niezależnie od tego, czy będzie to uprawa roślin i tworzenie z nich pysznych dań oraz przetworów, czy raczej rozrywkowo-edukacyjne miejsce typu mini zoo, to z pewnością może to poskutkować osiągnięciem niemałego sukcesu, a w przyszłości może nawet rozwinięciem biznesu na dużo większą skalę.

Share.

Z pisania uczyniła pasję i sposób na życie - żaden temat nie jest jej straszny. Prywatnie wielbicielka kryminałów i horrorów. W wolnym czasie głównie odkrywa nowe gry komputerowe i planuje dalekie podróże.

Zostaw komentarz