Kontrola wydajności procesów produkcyjnych jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważną częścią pracy całego zakładu. Tylko na jej podstawie przedsiębiorca może decydować o terminach realizacji wszystkich zleceń, co z kolei przekłada się na zadowolenie klientów. Większość hal produkcyjnych jest już wyposażona w elementy automatyki i robotyki. Mimo wszystko, nawet one od czasu do czasu wymagają przestojów.

Ręczne sporządzanie harmonogramów i ocena postępów pracy dają mało precyzyjne wyniki, a doskonałą alternatywą w tej kwestii okaże się odpowiednie oprogramowanie. Zadaniem systemów MES jest kontrola i nieustanne zbieranie danych pochodzących z zakładów produkcyjnych. Poniżej opowiemy nieco o wygodzie płynącej z wdrożenia tego rozwiązania, a także wskażemy podstawowe cechy takich systemów.

Czym jest system MES?

Skrót MES pochodzi z języka angielskiego i oznacza Manufacturing Execution System, co tłumacząc na język polski daje System Zarządzania Produkcją. To rozwiązanie informatyczne, odpowiedzialne za monitorowanie i kontrolę prac produkcyjnych. Oprogramowanie przesyła wszystkie zgromadzone informacje do użytkownika, tworząc tym samym czytelne zestawienia dotyczące wydajności produkcji.

Zasada działania jest wbrew pozorom bardzo prosta – systemy umieszczone w chmurze bądź na serwerach lokalnych przedsiębiorstw są przeznaczone dla wszystkich upoważnionych pracowników zakładu i służą bieżącemu uzupełnianiu przez nich danych dotyczących stanów produkcji. Oprócz komputerów stacjonarnych, osoby znajdujące się na terenie hali mogą dysponować specjalnymi, dedykowanymi terminalami z intuicyjnym i przejrzystym interfejsem. Dodatkowo, przydatne w tym zakresie okazują się karty pracy wraz z zamieszczonymi na nich kodami kreskowymi.

Oprogramowanie MES może informować o brakach w surowcach oraz wydajności maszyn i osób znajdujących się w danej chwili na zakładzie. Dzięki obecności tego systemu zyskujemy nie tylko pełen obraz pracy całej firmy, ale też zapobiegamy wielu niepożądanym zjawiskom związanym z usterkami czy spadkami wydajności.

O co zadba system do zarządzania produkcją?

Każdy system MES, pochodzący od sprawdzonych twórców będzie odpowiedzialny za kontrolę zasobów, a także monitorowanie postępów w produkcji. Przedsiębiorca zyska zatem wszystkie informacje dotyczące wydajności i obecnego zajęcia osób znajdujących się na hali produkcyjnej. Co więcej, każdy wadliwy wyrób oraz niepoprawnie wykonana partia będzie dokładnie sygnalizowana poprzez specjalny alert i uwzględniona w raporcie o kontroli jakości.

Systemy MES stanowią wsparcie nie tylko dla osób zarządzających, ale również pracowników produkcji. Dzięki ich obecności każdy wie, co w danej chwili jest jego obowiązkiem oraz jaka jest kolej zadań produkcyjnych. Fakt zwiększenia efektywności pracy właśnie dzięki wdrożeniu dawki cyfryzacji do firmy nie jest sloganem reklamowym – precyzyjne rozdysponowanie obowiązków oraz zapobieganie marnotrawstwu to dwa kluczowe czynniki, odpowiedzialne za podniesienie jakości pracy w każdej branży.

Dowiedz się więcej na temat systemu MES na stronie https://www.qcadoo.com/.

Share.

Zostaw komentarz