Znajomość rejonu, który zostanie przydzielony listonoszowi, a także odpowiednie predyspozycje, to jedne z wymagań na stanowisko listonosza Poczty Polskiej. Do tego dochodzi odpowiedzialność za powierzoną mu korespondencję, a także przekazy pieniężne, które najczęściej trafiają do osób emerytowanych. A jakie są za to zarobki? Jeśli jesteście ciekawi, jak zostać listonoszem, a także jakie wynagrodzenie można miesięcznie uzyskać, przeczytajcie koniecznie nasz artykuł.

Spis treści:

  1. Listonosz we współczesnym świecie
  2. Obowiązki listonosza – czyli?
  3. Jak zostać listonoszem?
  4. Ile zarabia listonosz? Sprawdziliśmy!

Listonosz we współczesnym świecie

Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy zawód listonosza jest jeszcze potrzebny. Czy są dla niego obowiązki do wypełnienia? Odpowiedź na te pytania jest twierdząca. Pracownik przemierzający osiedla w granatowym uniformie z przewieszoną przez ramię teczką to widok codzienny. Takie osoby dostarczają przekazy pieniężne, ważną korespondencję, a także paczki. Można więc śmiało rozważać zatrudnienie na tym stanowisku, ponieważ nic nie wskazuje na to, by miałoby ono przestać być potrzebne.

Obowiązki listonosza – czyli?

Powyżej napisaliśmy już poniekąd o obowiązkach listonosza. Listy wysyłane na święta, kartki urodzinowe, pocztówki z podróży, a także przesyłki z urzędów. To wszystko trafia do torby listonosza. Bardzo często za jego pośrednictwem dostarczane są także małe gabarytowo paczki z zamówionymi towarami. Te jak się można domyślić, pochodzą ze sklepów internetowych. Podczas robienia zakupów, kupujący może zaznaczyć opcję – wysyłka Pocztą Polską. Wówczas małą paczkę dostarczy listonosz, a większą kurier. Ten pierwszy zajmuje się również przekazywaniem emerytury i renty adresatowi. To także on wystawia awizo, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jednak przed tym całym dostarczaniem listonosz musi odwiedzić siedzibę poczty. To właśnie tam pobierze listy , świadczenia pieniężne oraz przesyłki, które przyjdzie mu następnie przekazać adresatom. Musi je jeszcze przedtem posegregować i dopiero może ruszać w trasę. Na koniec pracy, musi natomiast rozliczyć się z każdej doręczonej przesyłki.

Ile zarabia zootechnik? Sprawdź!

Jak zostać listonoszem?

Jeśli jesteś osobą chętną do objęcia stanowiska listonosza, to musisz znaleźć ofertę pracy w Twojej okolicy. W niej zapewne znajdą się wymagania: komunikatywność, sumienność, odpowiedzialność i staranność. Kandydat musi być również sprawny fizycznie i znać teren, który zostanie mu przydzielony.

Ile zarabia listonosz? Sprawdziliśmy!

Niestety zawód listonosza nie jest jednym z lepiej opłacanych. Otóż mediana na tym stanowisku wynosi niecałe 3200złotych brutto miesięcznie. W związku z tym na konto listonosza wpływa około 2500złotych. Czasem listonosz otrzymuje napiwki, które może wziąć dla siebie, ale nie zawsze można na nie liczyć. Jeśli listonosz porusza się po regionie własnym samochodem, to dostaje od pracodawcy wsparcie finansowe lub zwrot kosztów związanych z eksploatacją pojazdu.
Share.

Zostaw komentarz