Jak wyznaczać cele, żeby później je realizować? Czy samo zastosowanie jakiejś metody, która działa u innych wystarczy, żeby i Tobie udało się osiągnąć sukces? Może to Twój umysł sabotuje Cię za każdym razem, kiedy chcesz osiągnąć jakiś cel? A może trzeba zmienić coś w Twoim sposobie myślenia?

Jak Twoje przekonania przeszkadzają Ci w osiąganiu celów

Każda z nas ma zainstalowany cały system przekonań.  Myślimy coś o sobie i o świecie. Nawet jesteśmy mocno przekonane, że coś jest prawdą na nasz temat. Albo na jakikolwiek inny temat.

To przekonanie często decyduje za nas o naszej przyszłości. No bo, jeśli jestem przekonana, że nigdy nie udaje mi się realizować celów, to po co w ogóle mam je sobie wyznaczać? Żeby ponieść kolejną porażkę? A jeśli jesteś przekonana, że pieniądze nie są dla Ciebie, tylko dla tych innych, bogatych, lepszych, mądrzejszych, to czy odważysz się skorzystać, kiedy pojawi się okazja do ich zarobienia? A Twoje przekonanie o tym, że nie powinnaś się promować daje o sobie znać, kiedy przychodzi do sprzedaży Twoich produktów albo usług. Twoje przekonania, sposób w jaki myślisz o sobie i o świecie sprawia, że zachowujesz się w konkretny sposób. Najczęściej taki, który potwierdza prawdziwość tych przekonań. Tak to niestety działa, że jeśli w coś wierzysz, Twój mózg robi wszystko, żeby znaleźć jak najwięcej dowodów, że to prawda.   Wiem, że to brzmi trochę jak okołokołczingowe bzdury. Jednak najczęściej same siebie powstrzymujemy i ograniczamy. Nie wierzymy w siebie i swoje możliwości. Przekonane, że nie damy rady ustalamy cele, które są mało ambitne, a przez to też niezbyt ekscytujące. Uważamy, że nie jesteśmy godne, nie jesteśmy warte czegoś, czego pragniemy. Dlatego nie będziemy dążyć do tego, czego chcemy z determinacją i zaangażowaniem. Boimy się tego, co o nas pomyślą inni, jeśli nie będziemy działać zgodnie z tym, do czego przywykli i czego od nas oczekują. Jesteśmy przekonane, że jeśli całe życie siedziałyśmy w kącie, a nagle zechcemy wyjść do świata i zrobić coś inaczej, ten świat sobie z tym nie poradzi. Wyśmieje nas, skrytykuje, każe nam do tego naszego kąta wracać.

Jak zmienić przekonania, żeby osiągać to, czego pragniesz?

Przede wszystkim zmiana przekonań to nie jest coś, co wydarzy się w jeden wieczór. Pamiętaj, że Twoje przekonania są mocno ugruntowane, prawdopodobnie żyją z Tobą od wielu lat. Na dodatek przez wiele lat robiłaś wszystko, żeby się w nich utwierdzić. Lecz jeśli uważasz, że chciałabyś zmienić coś w swoim życiu, a Twój obecny zestaw przekonań sabotuje twoje wysiłku, moim zdaniem warto przynajmniej spróbować coś z tym zrobić. Czasem to przychodzi do nas samo. W czasie rozmowy ktoś mówi “ale Ty jesteś uparta” i dociera do Ciebie, że rzeczywiście, chociaż całe dotychczasowe życie wydawało Ci się, że upór to nie jest Twoja cecha, tak naprawdę nagle przywołujesz w pamięci przynajmniej 10 sytuacji, w których rzeczywiście byłaś uparta. Twoje przekonanie o sobie zmienia się na nowe. Jeśli nie przychodzi samo, spróbuj aktywnie zmienić niektóre swoje niewspierające, blokujące, ograniczające przekonania o sobie i świecie. Zastanów się najpierw jakie sprawiają Ci największy kłopot. “Nigdy nie doprowadzam spraw do końca”. “Nic mi się w życiu nie udaje”. “Nie mam czasu”. “Nie potrafię dobrze planować”. “Coś zawsze popsuje moje plany”. Jak już masz świadomość, co psuje Twoje plany, pomyśl na jakie inne przekonanie chciałabyś je zamienić. A potem zapisz je sobie, i za każdym razem, kiedy Twoje dawne, ograniczające przekonanie do Ciebie wróci, zastąp je świadomie tym nowym. Poszukaj dowodów na to nowe przekonanie. Jeśli nie możesz znaleźć – stwórz je. Zastanów się, jak zachowała by się osoba mająca to nowe przekonanie. Może już możesz właśnie tak się zachować?   Testuj, sprawdzaj, jeśli coś nie działa to ulepszaj i zmieniaj.   Nie wszystko przyjdzie z łatwością i nie wszystko przyjdzie od razu. Ale jeśli zaczniesz obserwować swoje własne myśli, język jakim mówisz do siebie samej i przekonania, które kierują Twoimi decyzjami, będziesz mogła bardziej świadomie kierować swoimi działaniami. A to działanie właśnie jest najważniejszym ogniwem w procesie osiągania celów.  

Share.

Zostaw komentarz