Rękodzieło to ciężki kawałek chleba. Trzeba naprawdę to kochać, ale z tym większość rękodzielniczek nie ma najmniejszego problemu. Gorzej, że trzeba też naprawdę nauczyć się rękodzieło promować i sprzedawać, bo – chociaż piękne, wyjątkowe i oryginalne – niestety samo się nie sprzeda.

Spis treści:

  1. Rękodzieło – problemy z pozyskaniem klientów
  2. Skąd brać klientów na rękodzieło?
  3. Twórz świetny produkt, ale pamiętaj, że musisz go promować!

Rękodzieło – problemy z pozyskaniem klientów

Istnieje kilka problemów, z którymi zmagają się twórczynie rękodzielniczych cudów.

Pierwszym jest fakt, że samo wytwarzanie produktów zabiera mnóstwo czasu, dlatego nie starcza go już na promocję i sprzedaż wytworzonych produktów.

Kolejnym jest zwykle fakt, że rękodzieło to bardziej pasja niż biznes, dlatego jeśli jesteś jak większość kobiet, które próbują na wytwarzaniu produktów rękodzielniczych zarabiać, prawdopodobnie nie dysponujesz ogromnymi nakładami na inwestycje.

Zwykle też osoby, które zajmują się wytwarzaniem rękodzieła to bardziej artystyczne dusze niż rekiny biznesu, nie zawsze więc czują się komfortowo sprzedając i promując swoje wyroby. Najczęściej też, chociaż są świetne w tym co robią, nie mają zbyt dużej wiedzy sprzedażowej i marketingowej. Bo skąd ją brać, jeśli większość życia poświęcasz się wytwarzaniu pięknych rzeczy?

I na koniec – rękodzielniczki często wyceniają swoją pracę za nisko. Bo przecież robisz coś, co kochasz, to jak możesz chcieć za to tyle pieniędzy? W końcu stworzenie tych produktów sprawia Ci tak ogromną przyjemność, że starasz się najczęściej, żeby zapłata pokryła Ci chociaż koszty materiałów. Wycena czasu pracy nad stworzeniem produktów rękodzielniczych to chyba ten element biznesu, o którym żadna z tworzących rękodzieło kobiet nie lubi nawet rozmawiać. Mam rację?

Wiem o tym, ponieważ w wyzwaniu cenowym uczestniczyło mnóstwo kobiet, które produkowały piękne rzeczy, a następnie wyceniały je zbyt nisko, bojąc się, że jeśli podniosą ceny nie zdobędą klientów. Na szczęście rozprawiłyśmy się wspólnie z wieloma cenowymi obiekcjami, umożliwiając tym niezwykle uzdolnionym dziewczynom utrzymanie przy życiu ich rękodzielniczych biznesów (czy wspominałam już, że jeśli masz zbyt niskie ceny, Twój biznes ma ogromne szanse na porażkę? O tym jak podnieść ceny przeczytasz w tym artykule.).

Skąd brać klientów na rękodzieło?

Kim oni są i jak do takich klientów dotrzeć? Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, ale jeśli zaczniesz konsekwentnie stosować przedstawione poniżej pomysły, sprzedaż Twojego rękodzieła powinna być łatwiejsza niż dotychczas.

 

1. Rodzina i znajomi

To zwykle na początku Twoi pierwsi klienci. Wiele kobiet mówi, że nie chce prosić znajomych i rodziny o promocję. Rozumiem takie podejście, jednak moim zdaniem powinnaś się przemóc i przy okazji (nie nachalnie, ale z wyczuciem) opowiadać komu się da i prosić o polecanie, czy o pamięć o Twoich produktach, kiedy będą myśleć na przykład nad prezentami dla kogoś znajomego.

Często Twój potencjalny klient nie wpadnie na to, że Twój produkt może rozwiązać jego problemy z wyborem na przykład odpowiedniego prezentu na jakąś okazję. Podpowiedz mu, a rozwiązując jego problem z prezentem jednocześnie zdobywasz klienta.

Rodzina i znajomi to zwykle też najwierniejsi klienci, więc tej grupy nie zaniedbuj. Wykorzystuj tą grupę jako źródło dalszej promocji. Jak? Po pierwsze proś o polecanie Cię dalej.

Ale wiadomo, że każdy żyje w swoim własnym świecie pełnym różnych spraw i problemów, więc może się okazać, że Twoi znajomi nie będą na co dzień zajmować się promowaniem Twojego rękodzielniczego biznesu. No chyba, że… będziesz ich obdarowywać swoimi produktami.

Oczywiście bez przesady. Chodzi o to, że zamiast kupować seryjne oklepane prezenty na przeróżne okazje – wręczaj swoje rękodzieło. Jeśli produkujesz kolczyki – sprezentuj je przyjaciółce na gwiazdkę – będzie Twoją chodzącą reklamą!

Oczywiście sama też pamiętaj o tym, żeby używać, nosić, pokazywać swoje wspaniałości.

 

2. Blog

Blog to świetny sposób na przedstawienie siebie i swoich rękodzielniczych wyrobów, a także zdobycie nowych klientów na Twoje produkty. Na własnym blogu możesz robić co Ci się żywnie podoba. Piszesz artykuły, wrzucasz zdjęcia, nagrywasz audio, video… Na swoim blogu możesz wykorzystywać wszelkie kanały w celu eksponowania Twoich produktów.

Obecnie blogi to miejsca, w których wiele osób szuka porad i inspiracji, jeśli więc masz trochę wolnego czasu (blogowanie naprawdę wymaga poświęcenia czasu – niestety zwykle znacznie więcej, niż niewtajemniczonym mogłoby się wydawać) spróbuj swoich sił w poszukiwaniu klientów pisząc fajnego bloga, na którym Twoja grupa docelowa znajdzie przydatne dla siebie informacje.

Blog też, w przeciwieństwie do posta na Facebooku (który znika już po kilku minutach z naszego pola widzenia, bo co chwilę pojawiają się nowe) jest bardziej “stabilny”. Kiedy zyskasz stałych czytelników, będą na bloga powracać, nie zapomną Cię tak szybko. Poza tym trafiasz do całkiem  innych osób, niż w mediach społecznościowych.

Jeśli będziesz pisać wartościowe artykuły – zdobywasz potencjalnych klientów na Twoje rękodzieło z wyszukiwarki Google. Blogowanie może nie jest szybkim sposobem na pozyskanie nowych klientów na Twoje rękodzieło, ale na pewno warto go spróbować, traktując bardziej jak długoterminową inwestycję.

Na blogu najważniejszym marketingowo elementem, o który powinnaś zadbać od samego początku jest formularz zapisu na newsletter. Koniecznie zbieraj adresy e-mail osób potencjalnie zainteresowanych tym, co robisz.

Później, kiedy będą zbliżać się jakieś okazje – wyślesz do nich e-mail z przypomnieniem (na przykład: “za tydzień dzień nauczyciela – zobacz, czy te kolczyki nie będą idealnym prezentem na taką okazję”).

3. Strona lądowania

Jeśli blog to dla Ciebie zbyt czasochłonna inwestycja, albo najzwyczajniej w świecie nie chcesz pisać bloga, bo uważasz, że to nie dla Ciebie, zrób przynajmniej stronę lądowania.

Strona lądowania to nic innego, jak pojedyncza strona, na której możesz zbierać zapisy na swoją listę mailingową. Możesz umieścić tam tekst, zdjęcia, video, tyle informacji o Tobie i Twoich produktach ile tylko potrzebujesz.

Strona lądowania to coś, co możesz zrobić zupełnie za darmo i bez znajomości programowania. Na dodatek, robiąc stronę lądowania w mailerlite nie musisz osobno kupować domeny ani hostingu. To idealna opcja na początek, bo zupełnie darmowa.

Zakładając konto przez mój link partnerski (czyli klikając tutaj) dodatkowo otrzymujesz 78zł na przyszłe powiększenie konta (jeśli będziesz miała powyżej 1000 osób na liście adresowej)  i  wyświadczasz mi przysługę (ja też dostanę jakiś bonus kiedy Ty powiększysz swoje konto).

 

4. Media społecznościowe

W przypadku wyrobów rękodzielniczych media społecznościowe to niezwykle ważny kanał komunikacji.

I w tym przypadku sam Facebook nie wystarczy. Chociaż promocja w grupach na Facebooku i dobrze prowadzony Fanpage mogą wiele zdziałać, jednak polecam Ci zaznajomić się też Instagramem czy Pinterestem, gdzie powinnaś zamieszczać pięknie zrobione zdjęcia Twoich produktów. Pamiętaj jednak, że to nie są miejsca, które same w sobie będą generowały sprzedaż.

Dlatego zwykle nie wystarcza pokazywanie produktu. Spróbuj dodatkowo podpowiedzieć klientowi, dlaczego i do czego mógłby Twój produkt wykorzystać. Na przykład kolczyki możesz opisać “idealne na prezent dla starszej siostry”, a maskotkę “miś od cioci dla najwspanialszej siostrzenicy” – klient od razu skojarzy sobie produkt z zastosowaniem.

W mediach społecznościowych pojawiają się czasem ciekawe wyzwania, podczas których nie dość, że zdobywasz mnóstwo wiedzy przydatnej do rozwijania Twojego biznesu, to jeszcze nawiązujesz ciekawe znajomości, zyskujesz potencjalnych klientów i partnerów do współpracy. Korzystaj więc z takich wyzwań, jeśli na nie trafisz.

Przy okazji – jeśli nie chcesz przegapić informacji o kolejnym wyzwaniu, które będę organizować, koniecznie zapisz się na mój newsletter!

Jeśli chcesz zdobywać klientów przez Facebooka – zobacz też propozycję Klaudii – ebook “Rękodzielnik na Facebooku“, w którym opisuje ona krok po kroku co i jak zrobić, żeby dać “kopa” swojej stronie firmowej z rękodziełem.

ebook rekodzielnik na facebooku

5. Youtube

Jeśli nie boisz się kamery (albo nie boją się jej Twoje produkty), możesz użyć Youtube do nagrywania filmów, w których pokazujesz na przykład jak powstaje dany przedmiot, albo jak można go zastosować (na przykład do jakiej stylizacji pasują Twoje najnowsze kolczyki).

Możesz też po prostu pokazywać jak pięknie udekorować dom przy pomocy Twoich wyrobów ceramicznych. Możesz podzielić się wiedzą i wskazówkami odnośnie dbania o produkty z drewna (jeśli takie wytwarzasz).

Pomysłów na treści, które możesz publikować na Youtube jest cała masa.

 

6. Współpraca z innymi rękodzielnikami

Ty robisz świetne maskotki, a ktoś inny drewniane zabawki dla dzieci. Czy jesteście swoją konkurencją? Niekoniecznie.

Możecie wspólnie wspierać się, żeby dotrzeć razem do większej ilości klientów. Możecie stworzyć wasz wspólny zestaw zabawek, który będzie odpowiedni dla Waszych klientów, ponieważ wzajemnie się uzupełniacie.

Poszukaj możliwości współpracy z innymi rękodzielnikami, twórzcie zestawy, pakiety, wspólnie organizujcie fajne wydarzenia, róbcie burzę mózgów i razem kombinujcie, jak jeszcze dotrzeć do Waszych klientów.

 

7. Serwisy, na których sprzedajesz produkty

Istnieje mnóstwo serwisów, w których możesz umieszczać swoje produkty rękodzielnicze. Wiąże się to zwykle z jakąś opłatą wstępną albo przynajmniej prowizją od sprzedaży. Ale jest też sposobem pozyskiwania nowych klientów.

Jeśli jeszcze nie próbowałaś – sprawdź takie miejsca jak:

Allegro.pl

Ebay.pl

DaWanda.pl

Etsy.com

 

8. Serwisy z ogłoszeniami

Wiele serwisów z ogłoszeniami pozwala zamieszczać ogłoszenia za darmo.

To może nie jest sposób, który od razu przyprowadzi do Ciebie dziesiątki klientów, ale jeśli nie próbowałaś tej drogi docierania do potencjalnych klientów, przynajmniej się nad nią zastanów.

Pamiętaj też, że w takich miejscach pojawiają się osoby już zainteresowane zakupem konkretnego produktu, a nie na przykład szukające rozrywki jak w mediach społecznościowych.

 

9. Współpraca z blogerami

Jeśli czytasz jakieś blogi, które są zbliżone tematyką do Twoich wyrobów, lub uważasz, że czytelniczki danego bloga mogłyby być Twoimi klientkami, możesz spróbować napisać do blogera, proponując jakąś ciekawą współpracę.

Możesz zaproponować mu program partnerski, w którym w zamian za jakiś procent od sprzedaży Twoich produktów będzie on Cię promował, albo jeśli nie kosztuje Cię to zbyt dużo – zaproponuj produkt w zamian za artykuł na blogu z opinią Twojego produktu,

Rękodzielniczki mają różne opinie i doświadczenia na temat takiej współpracy, nie namawiam Cię do tego, bo może absolutnie nic z tego nie wyjść, jednak podpowiadam jako jeden ze sposobów poszukiwania klientów  na rękodzieło.

Moim zdaniem – jeśli Cię to dużo nie kosztuje – warto chociaż spróbować.

 

10. Współpraca z firmami

Twoje produkty to zwykle idealne upominki. Myślałaś o tym, żeby zaproponować jakiejś firmie, która wręcza upominki klientom lub pracownikom swój produkt?

Może to być ciekawy pomysł dla wielu firm na nietuzinkową obsługę klienta.

Możesz zaproponować swoje produkty firmie, która zamierza wystawiać się na jakichś targach, a nie chce zginąć w tłumie innych firm rozdających klientom wizytówki, kalendarzyki i cukierki. Jeśli wytwarzasz coś drobnego, co może być naprawdę nietuzinkowym prezentem – napisz do firm, które uznasz, że mogą taki prezent swoim klientom podarować.

 

11. Pośrednicy

Kolejnym pomysłem na sprzedaż rękodzieła są pośrednicy. Bo Ty zapewne jedyne, na co znajdujesz czas, to tworzenie i ulepszanie Twoich wyrobów. A pośrednicy zajmują się sprzedażą.

Poszukaj hurtowni czy sklepów, które mogą być zainteresowane sprzedażą Twojego rękodzieła. Może to zaoszczędzić Ci sporo czasu, który będziesz mogła poświęcić na tworzenie.

 

12. Warsztaty

Zorganizuj jakieś ciekawe warsztaty dla Twojej grupy docelowej. Na warsztatach na przykład będziesz uczyć lepienia glinianych kubeczków (na czym oczywiście też zarobisz), a przy okazji sprzedasz inne produkty.

Ostatnio warsztaty rękodzieła są w modzie, zwłaszcza skierowane do dzieci. Zapytaj w okolicznych szkołach o możliwość zorganizowania własnych.

 

13. Targi

Osobiście uważam, że targi to miejsca dla dużych firm ze sporym budżetem reklamowym. Jeśli takim dysponujesz – jak najbardziej próbuj swoich sił na targach. Oczywiście jako wystawca.

Jeśli nie – możesz spróbować pojawić się jako odwiedzający, żeby nawiązać ciekawe kontakty z konkurencją, firmami oferującymi komplementarne produkty, a także firmami, które mogłyby używać Twoich wyrobów jako prezentów dla pracowników czy klientów.

 

14. Imprezy

Ciekawym sposobem, którego możesz spróbować poszukując klientów na Twoje rękodzieło może być udział w różnych imprezach. Dożynki, dni jakiegoś miasta, dzień otwarty, czy pikniki. Zorientuj się co i kiedy dzieje się w Twojej okolicy, być może tam pojawiają się Twoi potencjalni klienci.

 

15. Książka

Dzisiaj napisanie książki to już nie jest taki problem. Rękodzieło jest coraz bardziej modne i popularne, jeśli więc uważasz, że książka to coś dla Ciebie – pomyśl o tym, że może to być świetna forma promocji Twojego biznesu.

 

16. Kurs

Obecnie kursy online to temat bardzo modny i popularny. Nic dziwnego. Stworzenie kursu jest świetnym sposobem promocji prawie każdego biznesu. Również rękodzieło może znaleźć tu swoje miejsce. Kurs online może być dla Ciebie świetnym źródłem dodatkowego pasywnego (hmmmm…prawie pasywnego) dochodu. Stworzysz go raz, a później będziesz mogła sprzedawać go praktycznie bez swojego udziału i zaangażowania, w tym czasie oczywiście zajmując się tym, co kochasz najbardziej.

Prawda jest jednak taka, że kursy online wymagają mnóstwa wysiłku i pracy. Pisałam o tym w artykule “Jak urobić się po pachy i inne moje wnioski z tworzenia biznesu online” jednak kto wie – być może to coś, w czym znajdziesz swoje flow…

 

17. Podcast

Nie wiem, czy istnieją podcasty dotyczące rękodzieła. Na pewno warto pomyśleć o stworzeniu własnego podcastu, ponieważ ta forma staje się u nas coraz bardziej popularna.

Nie wymaga ogromnych inwestycji, a daje Ci możliwość dotarcia do wielu potencjalnych klientów. Zastanów się nad wykorzystaniem podcastu w swojej strategii marketingowej.

Pomyśl, o czym mogłabyś opowiadać godzinami. Może jak powstają Twoje produkty? Może Twoi klienci chcą słuchać o tym, jakie zastosowania mają Twoje wyroby? Może masz pomysł na jeszcze inny podcast zwiany z rękodziełem?

 

18. Programy partnerskie

Programy partnerskie dotyczą przede wszystkim osób, które mają swoje sklepy internetowe. Istnieje mnóstwo firm, które zajmują się właśnie obsługą takich programów. Polecam Ci WebePartners, chociaż jako reklamodawca możesz przystąpić do programu dopiero, kiedy Twoja strona generuje ruch co najmniej 100 000 użytkowników miesięcznie. Jednak jeśli chcesz zarabiać polecając inne programy – nie ma takich wymagań.

Gdybyś chciała zarejestrować się jako wydawca i sama zarabiać polecając dowolny z produktów – rejestrując się przez ten link (WebePartners) dodatkowo wspierasz mojego bloga, za co Ci serdecznie dziękuję.

Jeśli nie wiesz czym jest program partnerskie – w skrócie polega to na tym, że osoby, które rejestrują się jako wydawcy umieszczają na swoich stronach linki do Twoich produktów (jeśli jesteś w programie partnerskim reklamodawcą). Kiedy ktoś zakupi produkt wchodząc na Twoją stronę przez taki link partnerski, wypłacasz prowizję osobie, która do Ciebie klienta przyprowadziła. Innymi słowy programy partnerskie to tacy pośrednicy, którzy sprzedają Twoje produkty za Ciebie w zamian za prowizję.

Jeśli produkujesz rękodzieło, może to byś dla ciebie świetne rozwiązanie, ponieważ możesz w tym czasie skupić się na swoich produktach, a wydawcy w programie partnerskim szukają klientów dla Ciebie.

Jeśli Twój sklep jest niewielki i nie kwalifikujesz się do dużych programów partnerskich – może umów się z innym blogerem, który będzie polecał Twoje produkty (na przykład z jakimś kodem promocyjnym), a Ty wypłacisz mu za to prowizję od sprzedaży.

 

19. Biznesy komplementarne

Poszukaj biznesów, które mogą uzupełniać Twój. A ty uzupełniać ich.

Jeśli tworzysz biżuterię odwiedź butiki modowe, porozmawiaj ze stylistkami… Znajdź firmy, których ofertę uzupełniasz, tak, żebyście nawzajem organizowali jakieś ciekawe wydarzenia, nawzajem zdobywali dla siebie klientów.

Taka współpraca jest niezwykle wartościowa, ponieważ niejako wspólnie pracujecie nad Waszymi biznesami, dzielicie się pomysłami i wiadomo, że połączenie sił zawsze daje lepsze efekty niż działanie w pojedynkę.

 

20. Artykuły

Jeśli się na czymś znasz – pisz na ten temat. W dzisiejszych czasach masz nieograniczone możliwości w tym zakresie, więc je wykorzystaj.

Pisz artykuły gościnne na blogach (na przykład modowych jeśli tworzysz biżuterię) albo graficznych (jeśli tworzysz pudełka czy opakowania), albo prezentowych (tak, istnieją blogi o prezentach!). Każdy taki artykuł pozycjonuje Ciebie jako eksperta i pozwala dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

21. Podpis (naklejka) na produkcie

Postaraj się na każdym swoim wyrobie umieścić jakiś swój podpis. Niekoniecznie logo. Bardziej wartościowy będzie adres www lub numer telefonu. Dzięki temu, kiedy ktoś zainteresuje się Twoim produktem stojącym na przykład na szafce u jednego z Twoich klientów – będzie mógł łatwo do Ciebie trafić.

I na koniec….

 

Twórz świetny produkt, ale pamiętaj, że musisz go promować!

Możesz mieć najpiękniejsze wyroby na świecie, ale nikt ich nie kupi, jeśli się o nich nie dowie. Twórz i promuj, naucz się odpowiednio wyceniać swoje dzieła (tak, żeby nie tylko pokryć koszty materiałów i ZUSu ) i ciesz się dobrze prosperującą firmą.

 

A jeśli możesz podzielić się tym artykułem z innymi – będę niezmiernie wdzięczna!

ebook rekodzielnik na facebooku

 


Share.

12 komentarzy

  1. Świetny artykuł! Nie zastosuję wszystkich metody na raz, bo dopiero zaczęłam działalność, ale na pewno skorzystam. Dzięki!

  2. Szkatułka Emi dnia

    Rękodzieło zaczyna być powoli doceniane, zastosowanie Twoich porad i systematyczna praca przynosi efekty. Tu potrzeba też trochę cierpliwiści 🙂
    Pozdrawiam

  3. Scrap Shop dnia

    Bardzo dobry artykuł, słuszne spostrzeżenia, dziękuję że podzieliłaś się swoimi przemyśleniami. Ja osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie swojego bloga w połączeniu z kontami w social media, gdzie byśmy udostępniali swoje posty, w ten sposób zdobywając szerszy zasięg odbiorców.

Zostaw komentarz