Biznes promujący zdrowy styl życia oraz aktywność fizyczną wydaje się być bardzo wdzięcznym zajęciem. Taką działalność można promować ładnym hasłami oraz kampaniami prozdrowotnymi czy też kusić potencjalnych klientów obietnicą wymarzonej sylwetki. W końcu kto z nas nie pomyślał kiedyś, że warto byłoby zacząć regularnie odwiedzać klub fitness. Niestety nie oznacza to jednak, że jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju firmę, jesteśmy z miejsca skazani na sukces. Wszystko bowiem zależy od dobrego biznesplanu. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, tworząc strategię otwarcia klubu fitness.

wykres
Źródło: Raport “Aktywność fizyczna Polaków w czasie epidemii”, 2020

Spis treści:

    1. Biznes plan – lokal pod klub sportowy
    2. Ile kosztuje wybudowanie siłowni – wyposażenie klubu fitness
    3. Właściciel klubu fitness – formalności
    4. ​Klub fitness – franczyza

Biznes plan – lokal pod klub sportowy

Kwestia lokalu w dobrym punkcie często wypływa przy różnych rodzajach działalności, niezależnie od tego czy jest to restauracja, sklep odzieżowy czy też kantor. Nie inaczej jest w przypadku klubu fitness, gdyż dobrze ulokowany, ma szansę przyciągnąć większą klientelę. Najlepiej otworzyć go w pobliżu dużych osiedli mieszkalnych, gdzie możemy pozyskać stałych klientów. Nie każdy fan aktywności jest bowiem zmotoryzowany i wielu ceni sobie najbardziej właśnie te obiekty, które znajdują się w pobliżu. Jednak decydując się na kupno (jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami na start) lub wynajem, musimy zwrócić uwagę na coś więcej niż położenie.

Ważny jest odpowiedni metraż, dzięki któremu uda nam się wydzielić przynajmniej jedną salkę dedykowaną do prowadzenia zajęć, a także strefę wyznaczoną na ćwiczenia siłowe oraz cardio wraz z odpowiednimi sprzętami. Ponadto lokal przeznaczony na studio fitness musi posiadać wyznaczone pomieszczenie na środki czystości, szatnię razem z pomieszczeniem sanitarnym oraz poczekalnię.

Szukasz ciekawych pomysłów na biznes? Zobacz, jak otworzyć barber shop!

Ile kosztuje wybudowanie siłowni – wyposażenie klubu fitness

Przy sporządzaniu kosztorysu dla klubu fitness, powinniśmy uwzględnić niezbędne elementy wyposażenia, do których z pewnością należeć będą maty, hantle, gumy do ćwiczeń, piłki i wiele innych akcesoriów, ale także dużo bardziej kosztowne sprzęty, jeśli zechcemy wyznaczyć przestrzeń na siłownię. Wówczas potrzebne będą rowerki stacjonarne, orbitreki czy bieżnie. Sprzęty do ćwiczeń siłowych także mogą okazać się dobrym zakupem. Wszystko jednak zależy od tego, jaki będzie profil naszej działalności. Należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, do kogo skierujemy swoją ofertę. Jeśli zachęcamy do aktywności seniorów czy panie, które chcą odzyskać kondycję po ciąży, sztangi w naszym klubie mogą okazać się zbędne. Inaczej sytuacja będzie wyglądać, jeżeli pragniemy z naszą ofertą trafić również do mężczyzn. Co jeszcze może okazać się przydatne? Biznesmen, który przewiduje obroty wyższe niż 20 tysięcy złotych w skali roku, będzie musiał również pomyśleć o zakupie kasy fiskalnej, niezbędnej do ewidencjonowania transakcji.

wykres
Źródło: Raport “Aktywność fizyczna Polaków w czasie epidemii”, 2020

Właściciel klubu fitness – formalności

Na początek musimy wybrać rodzaj działalności oraz formę opodatkowania. Klub fitness może być prowadzony jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z wyłączeniem spółki partnerskiej. Od naszej decyzji zależeć będzie kilka istotnych kwestii, np. czy za swój biznes odpowiadamy majątkiem własnym czy spółki. W przypadku jednoosobowej działalności, zgłaszamy wniosek do CEIDG, natomiast spółkę wpisać musimy do KRS. Jeśli natomiast chodzi o podatki, tutaj nie będziemy mieć możliwości skorzystania z ryczałtu, ale za to możemy zdecydować się na podatek liniowy lub zasady ogólne. Domyślną opcją są zasady ogólne, w myśl których płacimy 17% podatku dochodowego oraz 32% od nadwyżki ponad 120 tysięcy złotych. Podatek liniowy natomiast to 19% niezależnie od wysokości rocznych dochodów.

Klub fitness – franczyza

Osoby, które bardzo chciałyby podziałać biznesowo w branży fitness, jednak obawiają się, że wymyślony przez nich koncept nie sprawdzi się na rynku, zawsze mogą pomyśleć o franczyzie. Własny klub fitness czy siłownię można otworzyć we współpracy z siecią partnerską, przejść darmowe szkolenia i otrzymać gotowy przepis na sukces. Franczyzodawcy często oprócz szkoleń oferują np. pomoc w znalezieniu i obradowaniu lokalu czy wsparcie marketingowe. Co musimy dać od siebie? Sfinansowanie inwestycji wciąż należy do nas, musimy także stosować się do standardów wyznaczonych przez sieć oraz wnieść opłatę franczyzową, która może być jednorazowa lub cykliczna. Przykłady franczyz z dziedziny fitnessu to sieć Xtrene Fitness czy Studio Figura.

Źródło: https://franczyzafitness.pl/kluby
Share.

Zostaw komentarz